Türkiye, Temmuz ayında her gün bir zam haberi ile uyanıyor. Özellikle yola çıkacak sürücüleri etkileyecek bir zam haberi daha geldi.

Sigara, alkol, çay, akaryakıt ve birçok ürüne zam gelirken Temmuz ayı vatandaşları şimdiden zorlamaya başladı. Hızlı Geçiş Sistemi’nde bulunan alt limit fiyatlarında 1 Nisan 2024 tarihinde yüzde 75 zam uygulanmıştı. Halk TV’nin haberine göre; bankacılık sektörü tarafından HGS alt limit fiyatlarına yeniden zam yapılması planlanıyor. Yapılan zammın yüzde 40 seviyesinde olacağı konuşuluyor.

1 Nisan 2024 yılında uygulanan yüzde 75 zam ile birlikte HGS alt limit fiyatları 100 TL’dan 175 TL’ye yükselmişti. Temmuz ayında yeniden zam yapılarak alt limitin değişeceği iddia edildi.

Neden Bankalar?

Karanlık Gecenin Kayserili Şehitleri Unutulmadı! Karanlık Gecenin Kayserili Şehitleri Unutulmadı!

HGS yüklenen bakiyelerin büyük bir bölümü bankalar aracılığıyla mobil uygulamalardan yapıldığından dolayı HGS alt limit artış bilgilerinin özel bankalara talimat yoluyla iletildiği öğrenildi. Ayrıca 1. Sınıf HGS ürünlerinin otoyol ve köprü geçişlerinde, otomatik yükleme tutarı da 245 TL olarak güncelleme yapılacak. Böylelikle bakiye yetersizliği yaşanmaması amaçlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi