Kredi kartı harcamalarında büyüme hızı düşerken Mayıs sonunda kredi kartı harcamalarında artış oldu fakat büyüme hızı düştü. Merkez Bankası'nın raporuna göre kredilere olan borçlar artmaya başladı ve faize bırakılan borçların oranı ise tarihsel bir boyuta ulaştı. Bu durum bankalar tarafından yakın takibe alındı.

Kredi Kartı Borçları Bankaların Kadrajında! Tarihsel Ortalama Aşıldı!-1

Sinan Ateş Cinayetiyle Anılan Olcay Kılavuz: İtibar Suikastçıları Yargı Önünde Hesap Verecek! Sinan Ateş Cinayetiyle Anılan Olcay Kılavuz: İtibar Suikastçıları Yargı Önünde Hesap Verecek!

Sıkı para politikasının izlerinin görüldüğü kredi kartı harcamaları Mart ayında yüzde 100'ün altına kadar düştü. Mayıs ayında bu oranlar ise yüzde 50'li seviyelere geriledi. Merkez Bankası verilerine göre 31 Mayıs ile biten haftada kredi kartı harcamaları yüzde 52,74 arttı, bireysel kredi kartlarında büyüme hızı yüzde 51,27'ye, ticari kredi kartlarında ise yüzde 57,01'e indi. Buna karşın bankacılık sektörü kaynakları kredi kartlarında ikinci aşamaya yani yakın izlemeye düşen miktarda artış olduğuna işaret etti.

Ekonomi Gazetesi'nin haberine göre, büyüme hızındaki düşüşün en büyük faktörünü kurumsal kredi kartlarındaki büyüme hızının yüzde 20'li seviyelere kadar gerilemesi oynadı. Bireysel kredi kartlarında büyüme hızı ise geçen yıl yüzde 80'nin altına hiç gerilemedi.

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'na göre kredi kartından faize bırakılan borç tutarı artmaya başladı ve bu tutarın kredi kartı borcuna oranı tarihsel ortalamanın sınırlı miktarda üzerine yükseldi. Raporda Merkez Bankası artan kredi kartı faiz oranları ile birlikte özellikle gelir/borçlanma uyumsuzluğu olan bireylerde faize bırakma davranışının borç servis yükünü artırabileceği değerlendirdi.

Kart borç bakiyesi bankaların kıskacında yer alırken kaynakların verdiği bilgiye göre 30-90 gün geciken borçların yer aldığı ikinci grup yani yakın izlemedeki kredilerde özellikle kredi kartı borçları nedeniyle artış yaşanıyor. Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporunda da dikkat çekilen bu konu bankalar tarafından yakından takip ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi