İsmail Özdemir-Büyükkılıç Görüşmesinden 14 Sürpriz Çıktı! İsmail Özdemir-Büyükkılıç Görüşmesinden 14 Sürpriz Çıktı!

Son günlerdeki fiyat artışıyla birlikte insanlar altına yatırım yapmaya başladı. Küresel gelişmelerin etkisiyle altın fiyatları zirveyi gördü. Dolandırıcılar altın fiyatlarının rekor kırmasıyla bu fırsatı kaçırmak istemeyerek vatandaşları ağına düşürmek için sahte altın üretimini hızlandırdı. Rengi, ağırlığı ve birçok özelliğiyle gerçeğinden ayırt edilemeyen altınlar vatandaşın korkulu rüyası haline geldi. Piyasada halihazırda çok sayıda sahte altın yer alırken kuyumcular bu durumun yaygınlaşacağını söyleyerek vatandaşı uyardı. Vatandaş ise Altında sahte ve gerçek ayrımı nasıl yapılabilir? Sorusunu sormaya başladı.

En Çok Gram Ve Çeyrek Altında Yapılıyor

Sahtekârlar dışı altın, içi gümüş olan gram ve çeyrekleri piyasaya sürmeye başladı. Bu duruma karşı kuyumcu ve uzmanlardan altın yatırımcılarına çok önemli uyarılar geldi. Kuyumcular en çok sahteciliğin gram ve çeyrek altında yapıldığını belirterek, Sahte altının dışının altın içinin ise gümüş ve bakır karışımı olduğunun altını çizdi. İlk bakışta anlaşılamayan sahte altının miktarının düşürülüp ayarıyla oynandığını vurguladı.

Altının Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Altının sahte olup olmadığını anlama durumlarından biri yüksekten bırakılıp düştüğünde birkaç defa sekmesi ve 'çın' sesi vermesi olduğu söyleniyor. Bu yöntem ile altının gerçek olduğunun anlaşıldığı belirtiliyor. Aynı zamanda mıknatısa yapışması da altının sahte olduğunun göstergesi olarak görülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi