MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, 21 Mart Nevruz Bahar Bayramı sebebiyle sosyal medya hesabından kutlama mesajı paylaşımı yaptı.

Nevruz Bahar Bayramı tarihinden bahseden Karakaya, “Ergenekon’dan kaynağını alan, Yesi’de kendini bulan; Anadolu’ya, Balkanlar’a, Kafkaslara ve tüm Türk dünyasına ilmik ilmik dokunan milli şuurun, baharla birlikte şaha kalkmasının sembolüdür; Nevruz. Nevruz, baharın müjdecisi ve doğanın uyanışıdır.  Sıcaklığın toprakla kavuşması, mutluluğun gönüllerde açması, tüm duaların doğada karşılık bulmasıdır. Ertelenmiş vuslatlar Nevruzla saadete ermiştir. Aziz Türk Milleti asırlarca, Nevruzla birlikte yeni ve umut dolu günlerin geleceğine inanmış ve bu çok önemli kültürel gerçeği bugüne kadar samimiyetle korumuş kollamıştır” dedi.

Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi'nin Hobi Bahçeleriyle İmtihanı! Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi'nin Hobi Bahçeleriyle İmtihanı!

Nevruz’un dayanışma fırsatı olduğunu belirten Karakaya, “Nevruz, asırlarca, yüce Türk milletini; ortak ülkü ve muhabbette buluşturan köklü dayanışma, birlik beraberlik fırsatı olarak yüzyılları geride bırakarak bugünlere gelmiştir. Bu önemli miras bizler için iftihar vesikasıdır. Çünkü kendi gelenek ve göreneklerine yabancılaşarak umudu, mutluluğu farklı toplumlarda aramak yerine, millî kültürümüzün öz değerleri içerisinde bulabilmek; milletimizin bütün fertlerinin, tasada, kıvançta ve kaderde müşterek, millî şuur ve ülküler etrafında toplamak anlamını taşıyacaktır” diye konuştu.

Nevruz’un baharın dirilişi olduğunu söyleyen Karakaya, “Türk dünyasında baharın dirilişi olarak bir bayram olarak yaşatılıp kutlanan bugün de, en büyük emelimiz, milletimizin birlik ve beraberliğinin daim ve dünyada kardeşliğin kaim olmasıdır. Böylesi muhteşem bir kültürün şuurunda; gelenek ve görenekleriyle, tarihiyle, coğrafyasıyla, türküsüyle, şiiriyle, Türklüğün bayramlarını yaşayarak yaşatmak ve gelecek nesillerimize temel dinamikleriyle aktarmak milletçe hepimizin en temel vazifesi olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kurum Bülteni