MAZLUMDER Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Abdullah Kaya, "Mısır'da 2013 yılında gerçekleşen askeri darbe sonrası Rabiat'ul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtı gösteriler nedeniyle yapılan yargılamalarda, 80 yaşında bulunan İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile Hukuk ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci’nin de aralarında bulunduğu 8 İhvan ve Cemaat-ül İslamiyye mensubu idama mahkûm edildi." dedi.

Askeri darbe ardından yapılan yargılamalar neticesinde pek çok İhvan mensubu idama mahkum edildiğini belirten Av. Abdullah Kaya, "Bunların bir kısmının infazı gerçekleştirilmiş, seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi çelik tel çekili cam bir kafes içinde bulunduğu duruşma sırasında şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiştir. 

Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi'nin Hobi Bahçeleriyle İmtihanı! Kayseri'de Büyükşehir Belediyesi'nin Hobi Bahçeleriyle İmtihanı!

Askeri darbenin üzerinden geçen süre zarfında Mısır; serbest seçimlerin yapılmadığı, cunta mahkemeleri eliyle muhaliflerin cezalandırıldığı, Hüsnü Mübarek dönemini dahi aratır bir hale gelmiştir. Mısırlı muhaliflere ülke içinde hayat hakkı tanınmazken uluslararası toplum yaşanan hak ihlalleri karşısında derin bir sessizliğe gömülmüştür. Hatta birtakım ülkeler, halkın iradesini hiçe sayarak yönetime el koyan cuntayla kurduğu sıcak ilişkilerle yaşanan zulümleri destekler ve meşrulaştırır bir pozisyonda yer almıştır" diye konuştu.
MAZLUMDER olarak;
-    Darbe mahkemelerinde verilen kararların hiçbir meşruluğu bulunmadığını tekrar ifade ediyor,
-    Darbeci Sisi yönetimini bu karardan derhal dönmeye, 
-    Başta Türkiye olmak üzere uluslararası toplumu yaşanan zulme sessiz kalmamaya davet ediyoruz.

Muhabir: KURUM BÜLTENİ