Kayseri’de, 31 Mart’ta gerçekleştirilen Pınarbaşı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Deniz Yağan ile Cumhur İttifakı adayı Menduh Uzunluoğlu yarıştı. Sandıktan çıkan sonuçlarda iddiaya göre CHP’nin adayı Deniz Yağan birinci oldu.

Ancak sandıktan çıkan sonuçlara MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy ve partililer, seçimlerde mühürsüz oy kullanıldı iddiasıyla iptal başvurusunda bulundu. İl ve ilçe seçim kurulu yapılan itirazları değerlendirerek, Pınarbaşı seçimlerinin 2 Haziran’da yeniden yapılmasına karar verdi.

Pınarbası Adaylar

Bunun üzerine CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç ve partililer, iptal kararını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşıdı. YSK yapılan toplantı sonrası konuyu karara bağladı ve Pınarbaşı seçimlerinin 2 Haziran’da yenilenmesini uygun gördü.

İstanbul Uçağı Rötar Yaptı! Yolcular Havaalanında Mağdur Oldu İstanbul Uçağı Rötar Yaptı! Yolcular Havaalanında Mağdur Oldu

Aradan geçen zamanda her iki parti de seçim çalışmalarını tamamladı ve Pınarbaşı halkı 2 Haziran’da yeniden sandık başına gitti. Sabah 08.00 itibariyle başlayan oy verme işlemleri saat 17.00’da son buldu. Sandıktan çıkan sonuçlarda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkan adayı Deniz Yağan, 6 bin 827 oy alarak, rakibi Menduh Uzunluoğlu’na 289 oy fark attı. Menduh Uzunluoğlu ise 6 bin 509 oy aldı.

Pınarbaşı Seçimleri Sonrası Chp Pozu (1)

‘300’ün Üzerinde Geçersiz Oy Var’

Sandıkların açılmasının ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir açıklamalarda bulundu. Özdemir paylaşımında, “Pınarbaşı’nda resmi olmayan sonuçlara göre bir irade beyan etmek şuan için mümkün değildir. Pınarbaşılı hemşerilerimiz demokratik iradelerini ortaya koymuştur. Islak imzalı oylar sisteme henüz girmeye başlamıştır. İlave olarak geçersiz oylarla ilgili ilk bulgular 300’ün üzerinde olduğunu işaret etmektedir” dedi.

Ismail Ozdemir1

‘Süreci Takip Ediyoruz’

Bu açıklamadan hemen sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, “'Milliyetçi Hareket Partisi olarak ilk tespitlerimize göre CHP, resmi olmayan sonuçlara göre 215 oy önde görünmektedir. Bununla beraber yine resmi olmayan sonuçlara göre 435 geçersiz oy parti müşahitlerimiz tarafından tespit edilmiştir. Ayrıca ilçe seçim kurulunda sistem arızası olduğu seçimleri takip eden tüm siyasi partilerin de malumudur. MHP olarak Pınarbaşılı hemşerilerimizin demokratik iradelerini koruma konusunda kararlılıkla, sabırla ve sükunetle süreci takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaşanan olaylar sonrası MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’in Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu’na itiraz başvurusunda bulunacağı öğrenilmişti. MHP’nin ilçe seçim kuruluna iptal başvurusunu yaptığı ancak seçim kurulu tarafından kabul edilmediği öğrenildi.

Kaynak: Haber Merkezi