2023 yılında ülke genelinde 1 milyon 300 bin gıda denetimi gerçekleştirdiklerini belirten Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, “Bakanlık olarak 2023 yılında 1 milyon 300 bin gıda denetimi yapıldı. Bu denetimlerde 18 bin 948 işletmeye idari para cezası uygulandı” dedi.

Milletvekili Bayar Özsoy, 3 İlçeye Müjdeyi Verdi! Milletvekili Bayar Özsoy, 3 İlçeye Müjdeyi Verdi!

2024 yılında da denetimleri sıklaştıracağını, vatandaşın daha sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimini sağlamanın Bakanlık sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, “2024'te de denetimlerimiz hız kesmeden devam ediyor.

Ramazan ayının önemi ve farklı bir atmosferi olması sebebiyle bu denetimlerimizi daha da sıklaştıracağımızı ve ramazan ayına özgü olarak 7 bin 500 arkadaşımızın sahaya çıktığını ifade etmek istiyorum.

Denetimler Sıklaşacak

Başta ramazanda tüketimi çok fazla olan un ve unlu mamuller, pasta ve tatlılar, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi hususlarda yoğun denetimlerimiz de başlamış durumda. İftar yapılan yerlerdeki, toplu tüketim yapılan alanlardaki denetimlerimizi de yoğunlaştıracağız.

Burada hijyen koşulları, saklama koşulları, gıdaların son kullanım sürelerini aşıp aşmadıkları gibi içerik denetimleri, analiz denetimleri dahil olmak üzere yapılmış olacak. Ramazan kolileriyle alakalı denetimlerimiz de olacak. Burada etiket ve son tüketim tarihlerini incelemiş olacağız." diye konuştu.

En Büyük Gıda Denetçisi Halkın Kendisi

Vatandaşın gıda hizmetleri alırken dikkatli olması gerektiğini en büyük gıda denetçisinin halkın kendisi olduğunu ifade eden Bakan Yumaklı, "Buradan da bir kez daha ifade edelim, vatandaşlarımızın karşılaştıkları herhangi bir problemi, her türlü iletişim vasıtasıyla bakanlığımıza iletmeleri halinde anında bunlarla ilgili gerekli aksiyon, gerekli tedbir alınacak." İfadelerini kullandı.

Muhabir: Ali Yalçıntaş