İran'ın resmi haber ajansı IRNA'dan alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin yerinin bulunduğunu açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi İçin Türkiye Harekete Geçti! İran Cumhurbaşkanı Reisi İçin Türkiye Harekete Geçti!

Türkiye'den giden Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaştı.

IRNA haber ajansından alınan bilgiye göre Akıncı'nın enkazın yerini tespit ederek İranlı yetkililere bildirdiğini ifade etti. Haberde, "Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin yeri bulundu. Arama kurtarma timleri kazanın meydana geldiği yere yaklaştılar." açıklamasına yer verirken İran Kızılayı Başkanı düşen helikopterin enkazına doğru ilerlediklerini ve durumun iyi görünmediğini açıkladı.

İran Devlet Televizyonu, ulaşılan enkazda hayatta olan kimsenin olmadığını belirtti. Reuters Haber Ajansı ise Tahran'daki bir yetkiliye dayanarak İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin tamamen yandığını bildirdi.

İran devlet televizyonu, helikopter enkazında 'hiçbir yaşam belirtisi' bulunmadığını açıkladı. 

Helikopter kazasına ilişkin olduğu iddia edilen görüntüler ise İran'daki kaynaklardan paylaşılıyor.

Yerel kaynaklar ise İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti'nin kazada hayatını kaybettiğini iddia etti.

Pazar günü İran televizyonu, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ile iki ülke sınırındaki barajın açılışına katılan cumhurbaşkanı ve çok sayıda yetkiliyi taşıyan helikopterin kazaya karıştığını duyurmuştu.

Muhabir: HABER MERKEZİ