Eğitimde FATİH Projesi kapsamında 620 bin adet etkileşimli tahta, dersliklere kurularak öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunulurken, okullara ağ altyapı kurulması ve kurulan ağ altyapıların garantilerinin devam ettirilmesi ve hızlı, güvenli ve kesintisiz internet erişimi için fiber altyapının sunulması için çalışmaları devam ettiriliyor.
2011 yılında kamu yatırım programına dâhil edilerek başlatılan Eğitimde FATİH Projesi kapsamında alınan etkileşimli tahtalar, liselerden başlamak üzere ortaokul ve ilkokullarda öğrencilerin bilgisayar destekli bir eğitim almalarını sağlıyor.

2.5 Yıl İçinde 420 Bin Etkileşimli Tahtanın Bakımı Yapılacak

12 Ocak 2024 tarihinde yapılan sözleşme ile 1. ve 2. fazda alınmış ve garanti süreleri sona ermiş olan 420 bin adet etkileşimli tahtanın 30 ay içerisinde bakımının yapılması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, "Okullarda hızlı, güvenli ve kesintisiz internet erişimi için fiber altyapının sunulması çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda, bugüne kadar yaklaşık 12 bin okulumuza yüksek güvenlikli geniş bant fiber internet erişimi sağlandı. Bu sayının 18 bine ulaşması için yeni bir protokol imzalanması yönünde büyük bir aşama kaydedildi. Bunlara ek olarak 28 bin 180 okulda ADSL- VDSL- Fiber özellikli kablolu internet erişim hizmeti bulunuyor" denildi. 

Kayseri'de Lise Öğrencileri Türkiye'de Bir İlke İmza Attı Kayseri'de Lise Öğrencileri Türkiye'de Bir İlke İmza Attı

Okullara Kesintisiz İnternet Hizmeti

Ayrıca bugüne kadar yaklaşık 2 bin 750 okula GSM internet erişimi sağlanarak Mart ayı içerisinde Bin 500 okula daha bu hizmetin sağlanması hedefleniyor. Hem kablolu internet erişimi hem de GSM internet erişim imkânı olmayan okullarımıza ise uydu üzerinden internet erişimi sağlanmakta. Yaklaşık 2 bin okula sunulan bu hizmetin kesintisiz devam etmesi için bu yılın başında TÜRKSAT ile 5 yıl süreli bir sözleşme imzalandı.

Muhabir: KURUM BÜLTENİ