Kurban Kesiminde Yaralanan Acemi Kasapların Sayısı Dudak Uçuklattı! Kurban Kesiminde Yaralanan Acemi Kasapların Sayısı Dudak Uçuklattı!

Bugün sabah saatlerinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin de içinde bulunduğu helikopter kaza yapmış ve dün akşamdan sabah saatlerine kadar arama kurtarma çalışmaları devam etmişti. Sabah saatlerinde helikoprein enkazına ulaşılırken helikopterde bulunan Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın kazada hayatını kaybettiğini açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kabine toplantısı sonrası İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybetmesinden dolayı 1 günlük milli yas ilan edildiğini duyurdu.

Reisi Iran Kaza

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Reisi ve beraberindeki üyelerin vefatından derin üzüntü duydum. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti adına kardeş İran halkına en samimi taziyelerimi iletiyorum. Kabine toplantımız esnasında Cumhurbaşkanı vekili ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim. İran bizim sınır komşumuz, İran halkı da bizim kardeşimizdir. Asırlardır aynı coğrafyayı paylaşıyoruz.

İran'ın Filistin davasına verdiği güçlü desteği takdirle karşıladık. İran'a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara katılmayarak komşuluk hukukumuzun gereğini yerine getirdik. Merhum Reisi'yi Ankara'da ağırlamış imzaladığımız 10 anlaşmaya ilişkilerimizi ileriye taşımıştık. Helikopter kazasından sonra İran makamlarıyla temasa geçerek arama kurtarma çalışmalarına katkı vermek için tüm imkanlarımızı seferber ettik.

Kabine toplantımızda İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde 1 günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık. İranlı kardeşlerimizin tekrar başı sağolsun diyoruz.' dedi.

Muhabir: HABER MERKEZİ