Ankara Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü(DSİ) Konferans Salonu’nda Dünya Su Günü’ne özel program düzenlendi. Programa Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı katılarak açıklamalarda bulundu.

Dünya Su Günü’nün bu yılki temasını ve dikkat çektiği konuları aktaran Bakan İbrahim Yumaklı, ”Her yıl farklı bir tema vurgusu ile idrak edilen Dünya Su Günü’nün bu yılki teması ‘Barış için sudan faydalanmak’ olarak belirlendi. Hayatın var oluş nedeni olan su, tarih boyunca tüm medeniyetlerin varlığının ve gelişmesinin sebebi olmuştur” şeklinde konuştu.

Artan nüfus ile birlikte Türkiye’nin önümüzdeki dönemde su sıkıntısı çekebileceğini vurgulayan Bakan Yumaklı, “2030 yılında ülkemizde su kaynakları yüzde 20 azalırken, ülke nüfusu da yüzde 10 artacak. 2050’de ise durum çok daha farklı, artan nüfusla birlikte gıda ihtiyacının karşılanması için yüzde 65 ile yüzde 70 arası daha fazla gıdaya ihtiyaç duyulacağını ve bu gıdayı üretmek için de yüzde 55 daha fazla suya ihtiyaç  duyacağımızı uzmanlar öngörüyor. Şuanda kişi başı 1313 metreküplük su potansiyeli ile su sıkıntısı çeken bir ülke olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Bu oranın yıllar geçtikçe azaldığını da görüyoruz” diye konuştu.

Hiçbir şey yapılmaz ise Türkiye’nin su fakiri bir ülke olması mümkün diye Tarım ve Orman Bakanı, “Eğer hiçbir şey yapmaz isek 2030 yılında bin metreküpün altına düşerek su stresi çeken bir ülke olmaktan su fakiri olan bir ülkeye dönüşmemiz mümkün. Türkiye su zengini bir ülke değildir. Biz de su kaynaklarımızın korunması ve verimli kullanılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamalarını yaptı.

Tarımsal sulamada, suyun kapalı devre sistemde kullanmanın önemine vurgu yapan ve önümüzdeki yıllarda daha yüksek oranda bir kullanım için çalışmalar yürüteceğini söyleyen Bakan Yumaklı, “Şu anda yüzde 35 kapalı devre sulama sistemlerini yüzde 50’ye öncelikle yüzde 60 ve 70 oranlarına çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Düzensiz Göçmenlere Geçit Yok! Bin 177 Kişi Yakalandı Düzensiz Göçmenlere Geçit Yok! Bin 177 Kişi Yakalandı

Muhabir: Ali Yalçıntaş