Uzun süredir gündemden düşmeyen memur ve emekli zamlarına yönelik bir açıklama daha geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Temmuz ayında beklenen zam oranını açıkladı.

Enflasyonun Yüzde 7.3 Seviyesine Çıkması Bekleniyor

Bakan Şimşek daha önce emekli ve memura yönelik yaptığı zam açıklamasında, "Baz etkisiyle mayıs ayında enflasyonun yüzde 7.3 seviyesinde çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Bu oran enflasyonda zirve olarak yorumlandı ve temmuz ayında yapılacak zammı bekleyen emekliler de yeniden hesap yapmaya başladı.

Yüzde 19 Zam Alacak

Bakan Şimşek'in mayıs enflasyon tahminine göre 2024'ün ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 2.4 seviyesinde gerçekleşecek. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına doğrudan yansıyacak. Memur ve memur emeklisi ise yüzde 7.39 enflasyon farkıyla yüzde 19 zam alacak.

Emeklilerin Zam Beklentisi Sonuçsuz Kaldı

Son Dakika… E-Ticaret Raporu Yayınlandı! Son Dakika… E-Ticaret Raporu Yayınlandı!

Temmuz ayında ocak ayında olduğu gibi emekli ve memur maaşlarında eşitleme olup olmayacağı merak konusu olurken emeklilere neden zam yapılmadığı da gündemde yer alan sorular arasında girdi. 31 Mart yerel seçimleri öncesi emeklilerin zam beklentisinin sonuçsuz kalması üzerine bunun da sandıktan çıkan sonucu etkilediği konuşulmuştu.

'Buna İzin Veremezdik'

Bakan Şimşek ise bu konuya açıklık getirerek, "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından yüzde 50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik" diye konuşmuştu.

Beklentinin henüz karşılanmaması üzerine Hükümet emeklilere zam için temmuz ayını işaret etti.

Kaynak: Haber Merkezi