Yapımı çok eski bir tarihe dayanan Battal Mescidi, Kayseri’de islamın izlerini taşıyan en eski mescidlerin başında geliyor. Ramazan akşamlarında kılınan teravih namazını farklı camilerde eda etme geleneğinin ilk mekanı Kayseri'de Battal Mescidi olarak biliniyor.

Şehir merkezine yakınlığı ile bilinen, Eski 'Mazaka' kentinin beş tepesinden birinin üzerinde bulunan Battal Mescidi,  Emevî, Arap İslam akıncılarının İstanbul’u fethetme amacıyla kullandığı güzergahın üzerinde yer alıyor.

Emevi komutanlarından Seyyit Battal Gazi’nin 14 yıllık egemenliği sırasında bu mescidi bu güzergah üzerine inşa ettirdiği rivayet ediliyor. Bu nedenle  Battal Mescidi'nin Kayseri'de islamın ilk izlerini taşıdığı söyleniyor.   

Kayserililer Bu Uyarı Size! Elektronik Cihazlarınızı Şarj Edin Kayserililer Bu Uyarı Size! Elektronik Cihazlarınızı Şarj Edin

A W159326 01

 Defalarca kez restorasyona uğramış olan mescid, yapılan çevre düzenlemesi ile yepyeni bir görünüme kavuşmuş durumda. Mescidin girişinin solunda bulunan üst türbe külahı bölümü yıkılmış ama alt sanduka bölümü yeniden düzenlenen Kırk Kızlar Türbesi, kentin Moğol istilasından kalma trajedisinin menkıbevi bir göstergesi olarak ayakta duruyor.

160 metrekarelik iç mekan tavanına sahip mescid, 4 fil ayağı sütünı üzerine inşa edilmiş. İç mekandaki mimari unsuru olan taşlarının bir çoğunda, Oğuz boylarından altı boyun işaret remzleri bulunuyor. Kemerlerde ve sütunlarda da bu işaretlerin olması dikkat çekiyor.

Muhabir: Ali Yalçıntaş