Trafik sigortasında 7 yıldır prim artışlarını Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu belirliyor. Trafik sigortasında yapılan zam hesabı değişti. Zam için bir tavan fiyat belirleniyor ve poliçeler bu rakamın üzerinde satılamıyor.

NTV'de yer alan bir habere göre mayıs ayında itibaren bu yöntem değişecek. Artış oranı bundan sonra yeni oluşturulan maliyet endeksine göre belirlenecek.

Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu

Trafik sigortasına ocak-şubat aylarında yüzde 10, mart-nisan aylarında yüzde 5 zam yapıldı. Yeni yapılacak uygulamayla mayıs ayı zam oranı üst sınırı yüzde 3 oldu. Maliyet endeksini en fazla asgari ücret artışı etkiliyor. Çünkü kazaların hasar ödemeleri mevcut asgari ücret düzeyine göre belirleniyor.

Asgari ücrete temmuzda zam yapılmazsa bu trafik sigortasında da fiyatın çok fazla artmayacağı anlamına geliyor. Fakat, sigorta şirketleri, maliyetlerinin daha yüksek olduğunu belirterek zammın daha fazla olmasını talep ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi