Son günlerde enflasyon hesaplamaları nedeniyle adından söz ettiren TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya yapılan eleştiriler sonrası açıklama yaptı. Çetinkaya bu kez de enflasyonun %45 olmasıyla %75 olması arasında fark olmadığını dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) haziran ayı enflasyonunu yüzde 1.64 olarak açıklaması sonrası emekli ve memur zamları netleşirken, TÜİK'in 'enflasyon sepeti'nde yer alan maddelerin fiyatları gündem oldu. TÜİK'in haziran ayında uzman doktor muayenesini 33 lira 69 kuruş, ev kirasını 5 bin 845 lira, yurt ücretini ise 457 lira olarak dikkate alması şaşkınlık yarattı.

Eski Bakan Tarih Verdi! Emekli Maaşlarına Refah Payı Geliyor! Eski Bakan Tarih Verdi! Emekli Maaşlarına Refah Payı Geliyor!

‘Dünyada Nasıl Hesaplanıyorsa Türkiye de Öyle Hesaplanıyor’

Konuya ilişkin,  "Dünyada enflasyon nasıl hesaplanıyorsa Türkiye'de de öyle hesaplanıyor. TÜFE ve ÜFE arasında oluşan fark sadece Türkiye'ye özgü değil” yorumunu yapan   TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya eleştirilerin merkezinde yer alırken düzenlediği basın toplantısında açıklama yaptı.

‘Bağımsız Olarak Hesaplanmakta Ve İlan Edilmektedir’

Eleştirilere yanıt veren Çetinkaya, "Kurumumuzca üretilen resmi istatistikler herhangi bir kişi, makam ya da kurumun talep, talimat veya tahminlerine göre değil, kurumun sahip olduğu bilimsel ve teknik özerklik ile geçerli uluslararası yöntemler kullanılarak bağımsız olarak hesaplanmakta ve ilan edilmektedir” ifadelerini kullandı. 
Çetinkaya’nın açıklamaları ezber bozarken Yumurta hesabı da olay oldu. 

‘Organik Yumurta da Var, Gezen Yumurta da’

Hürriyet'te yer alan habere göre; Çetinkaya yumurta açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ülke yapmıyor. Mesela yumurta diye bir madde var. Yumurta dediğinizde toplulaştırılmış bir şeyden bahsediyorsunuz. Organik yumurta da var, gezen yumurta da. 30’luk yumurtanın fiyatı 2 lira. Ortalama toplulaştırılmış fiyatlara bakıldığında yumurta için 2.57 lira gayet mantıklı bir fiyat. Olay bir süre sonra teknik hesaplamalardan çıkıp algı yönetimine giriyor. Biz ise hiçbir mana ifade etmeyen fiyatları kaldırdığımız için dayak yedik, hâlâ da yiyoruz”

‘can yakıcılığı açısından bir fark yok’

Çetinkaya’nın enflasyon yorumu da sosyal medyanın gündemine oturdu. 

Çetinkaya enflasyonun %45 olmasıyla %75 olması arasında fark olmadığını dile getirerek, "Fiyatlar artıyor. 100 TL olan ürünün fiyatı bir yıl sonra 175 veya 145 TL olacak arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki. TÜİK Başkanı ve bir vatandaş olarak da söylüyorum, matematiksel bir gerçeklik" dedi

Kaynak: Haber Merkezi