Futbolu öldürdüler, katili kim?

Futbol, biliyorsunuz ülkemizde en çok sevilen, takip edilen spor dalı.  Futbola dair her şeyi fazlasıyla çok ciddiye alıyoruz. Doğrusu, Aşırı fanatizmin etkisini kavgaya dönüştürmek konusunda üstümüze yok.

Ligde Galatasaray şampiyon olurken, kutlamalar sonrası yine kavgalar, küfürleşmeler, taşkınlıklar yaşandı. Bu sadece  Galatasaray için geçerli değil. Başka bir takımın şampiyonluğunda da benzer şeyler yaşanacaktı. Türk futbolundaki sorunlar, yaşanan her olayda gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Fanatizmi, futbola dair her yerde görmek mümkün.

Takımlar puan kayıplarını, hakemlere bağlayarak başarısızlıklarını örtbas etmeye çalışıyor. Peki hep hakemler mi suçlu? Avrupa’nın en temposuz futbolunun oynandığı, topun oyunda kalma süresinin en az olduğu ligimizde, bütün bunların sebebi hakemler mi? Özeleştiri yapıp, oynanan futbolu tartışan sayısı çok az.

Hakemler elbette zaman zaman yanlış kararlar alabiliyor. Ama başarısız futbolun sebebini hakemlere yıkmak, her zaman en kolayı. Türk futbolunda artık hakemlerin konuşulmaması gerekiyor. Oynanan oyunda nasıl yenilikleri yakalayabiliriz? Neleri geliştirebiliriz? Bunlar konuşulmadığında, Avrupa maçlarında takımlarımız, sıradan kulüplere karşı bile zorlanabiliyor. Temposuz oyunun tek sebebi hakemler mi?

Türk Futbolunun katili kim? Oyunculara milyon liralar veren yönetimler mi? Aldığı maaşla, yan gelip yatan futbolcular mı? Her yenilgide sorumluluğu hakeme atan teknik direktörler mi? Yoksa hakemler mi? Kim bu Türk futbolunun katili?