Yurt Dışı Fiyat Farkı İddiasına Kumtel'den Açıklama! Yurt Dışı Fiyat Farkı İddiasına Kumtel'den Açıklama!

           Su altında askeri ve sivil amaçlar için üretilen, otonom hareket yeteneklerine sahip ve modüler yapıdaki Deringöz'ün ilk sualtı testleri başarıyla sonuçlandı. Böylelikle DERİNGÖZ, Türkiye'nin derin denizlerde yeni gözü olacak. Kablosuz haberleşme özelliği sayesinde de Türk savunma sanayisinde önemli rol oynaması bekleniyor.

DERİNGÖZ, yüksek manevra kabiliyeti, özelleştirilebilir görev faydalı yükleri, hassas navigasyon yeteneği, optik ve sonar görüntüleme teknolojileri, kablosuz haberleşme altyapısı gibi dikkat çekecek özelliklere sahip. DERİNGÖZ aynı zamanda su altında araştırma, keşif ve gözetleme, boru hattı inceleme, mayın tespiti, liman ve üs koruma gibi birçok alanda etkin bir şekilde kullanılabilecek. 

ASELSAN tarafından üretilen DERİNGÖZ'ün su altı operasyonları için sadece ihtiyaç karşılayan değil aynı zamanda ihtiyaç oluşturan bir araç olması planlanıyor. DERİNGÖZ’ün bu özellikleriyle
su altında düzenlenecek operasyonlar için önemli bir rol oynaması bekleniyor.
600 metre derinliğe kadar çalışabilme kabiliyetine sahip DERİNGÖZ, modüler sistem mimarisiyle dikkat çekiyor. DERİNGÖZ için ayrıca arttırılabilir yük konfigürasyon özelliği bulunmakta.
Bu özellik ile kritik operasyonlarda önemli bir rol sağlamış olacak.

DERİNGÖZ’ün, maksimum 5,5 knots hız ve 3 knots tarama hızıyla Mavi Vatan’da Türkiye’ye büyük bir güç çarpanı oluşturması bekleniyor. 
 

Kaynak: İHA