Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Açılış Töreni’ne katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, teknolojiyi farklı sektörlerle buluşturmaya devam edececeğini vurguladı.

Arge Sayısı 101'e Çıktı

Teknoparkların sayısını ülke genelinde 101’e çıkarttıklarını, 92 binin üzerinde AR-GE personelinin çalıştığı ve 10 bini aşkın teknoloji girişimine ev sahipliği yapacak seviyeye getirdiklerini dile getiren Bakan Kacır, “Teknoparklarımızda farklı sektörler ile teknolojiyi buluşturmaya devam ediyoruz. Bu sektörlerden biri de tarım sektörüdür.

Bugün insanoğlu değişen iklim koşulları, çevredeki bozulma, artan nüfus ve savaşlar gibi sınamalarla karşı karşıyayken gıda güvenliğimiz tesis edecek altyapıyı inşa etmeyi en az yerli ve milli savunma sanayi kadar elzem görüyor. Bu yaklaşımla hareket ediyoruz. Teknolojinin hayatın her alanında yenilikçi çözümlerin kapısını araladığı yirmi birinci yüzyılda modern teknolojilerin tarımda kullanımının yaygınlaşması Sürdürülebilir ve verimli bir tarım için olmazsa olmaz” dedi.

Tarım Teknolojileri İçin 2 Milyarlık Destek

Tarım teknolojilerine yönelik yatırımları ve geliştirilen teknolojiler hakkında bilgiler veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı, “Özellikle hassas tarım uygulamaları, yapay zeka, robotik sistemler, veri analizi, uzaktan algılama gibi teknolojilerin tarımsal süreçlere entegrasyonu, tarımsal üretimin her aşamasında daha hassasiyet ve sürdürülebilirlik sağlıyor.

Gıda güvenliği, çevresel sürdürülebilirlik, sosyal refah arasında bir denge kurmamıza imkan tanıyor. Bu doğrultuda teknoparklarımız bünyesinde, tarım teknolojilerinde yeni girişimlerin filizlenmesinin destekçisi oluyoruz parklarımızda tarım teknolojileri alanında çalışan 257 teknoloji girişimimize bugüne kadar sağladığımız AR-GE teşviği 2 milyar 400 milyon lirayı aştı” ifadelerini kullandı.

Teknoloji-Tarım İşbirliği

Tarım sektöründe doğru teknolojik çözümlerin hayata geçmesi için teknoloji geliştiricilerin sektörle yakın iş birliği içinde olmasının hayati önem taşıdığını belirten Bakan Kacır, “Bu açıdan tarımsal ve teknolojik bilginin buluşmasına imkan tanıyan Agroparklar tarım ve teknoloji sektörlerinin sinerjisini en üst düzeye çıkararak her iki alandaki yeniliklerin birleştirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Tarımsal misyonun merkez üssü olarak sürdürülebilir ve verimli tarım uygulamalarının geliştirilmesi, test edilmesi ve uygulanması için benzersiz bir platform sunuyor" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin İlk Tarım İhtisas Teknoparkı

Türkiye'nin ilk tarım ihtisas teknoparkı olduğunu vurgulayan Bakan Kacır, “Mersin Agro Park'la tarım ve gıda teknolojileri alanında yenilikçi girişimlerin gelişmesi ve büyümesinde öncü olacak bir altyapıyı Mersin'e kazandırıyoruz. Bakanlığımızın seksen bir milyon lira desteğiyle hayata geçirdiğimiz bu merkez teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapacak. Bünyesinde yer alan yaklaşık 730 dönümlük AR-GE alanı Teknopark bünyesinde geliştirilen teknolojilerin bizzat Sahada uygulanmasına ve test edilmesine imkan sağlayacak” diye konuştu.

Firmadan Ekmek Tepkisi! Fiyatı 2 TL’ye Düşürdü Firmadan Ekmek Tepkisi! Fiyatı 2 TL’ye Düşürdü

Kaynak: Haber Merkezi