Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Yardımcısı Ergün Bilen,  Schengen vizesi sorununun acil çözülmesi gerektiğini vize sorunu yüzünden AB ile yaptıkları ticaretin durma noktasına geldiğini belirtti.

Sivrisinekler Hücuma Hazırlanıyor! Sivrisinekler Hücuma Hazırlanıyor!

AB-Türkiye arasındaki ticaretin büyümesine vize sorununun engel olduğunu ve bunun faturasını Türkiye kadar AB'nin de ödediğine değinen Bilen, "AB'nin Türkiye'den talep ettiği ürünler Türk vatandaşı profesyonel tır sürücülerine uygulanan Schengen vize sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle teslim edilemiyor.

Türkiye'den AB'ye gerçekleştirilen ihracatın yüzde 50'si, Türkiye'de yatırım yapmış olan AB sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu malların sahibi AB şirketleri olduğu için AB, kendi firmalarını ve tüketicilerini cezalandırmaktadır. Türkiye'nin AB'ye, AB'nin Türkiye ile Orta Asya, Kafkasya ve Orta Doğu'ya ihracatını karayoluyla taşıyan uluslararası eşya taşımacılığı sektörü vize sürecinde zorluklar ve zaman kayıpları yaşamakta, bu durum ticari malların hareketini kısıtlamaktadır.

Büyük potansiyel taşıyan AB-Türkiye ticaretindeki büyümeye engel olan bu tutumun faturasını Türkiye kadar AB de ödemektedir. Pandemi ile başlayan tedarik zincirindeki kırılmalar, Rusya-Ukrayna savaşı ve bölgede yaşanan siyasi konjonktür ile pekişen küresel ekonomik durgunluk daha da ağırlaşmıştır. Yaşanan kaybın kazanca dönüştürülmesi için sorunun acilen çözülmesi kaçınılmazdır" diye konuştu

Editör: Ülkü Şimşek