BloombergHT’nin haberine göre, Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, belirli kamu ihalelerinde fiyat teklifi verilmesi ve yaklaşık maliyetin belirlenmesi süreçlerinde danışıklı hareket etmek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla kimya sektöründe faaliyet gösteren 5 şirket için soruşturma açılmasına karar verildi.

Ünlü 5 Şirket Hakkında Soruşturma Başlatıldı! 1

Skandal İddialar Sonrası Ünlü Gazeteciden Mustafa Sarıgül Çıkışı! Skandal İddialar Sonrası Ünlü Gazeteciden Mustafa Sarıgül Çıkışı!

Buna göre Rekabet Kurulu’nun soruşturma açtığı şirketler şu şekilde; Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret AŞ, 2S Kimya Arıtma Tarım İnşaat Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ, Aykimsan Hiçyılmaz Kimyasal Ürünler İnşaat Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd Şti, Irmak Kimya Sanayi ve Turizm Nakliyat Tarım Ürünleri ve Geri Dönüşüm Ticaret Ltd Şti, Süleyman Kimya Arıtım İnşaat Nakliye ve Tehlikeli Madde Danışmanlığı Hizmetleri Sanayi Ticaret Ltd Şti.

Öte yandan, Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret AŞ hakkındaki klor alkali ürünleri sektöründeki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı ve dışlayıcı nitelikteki davranışlarıyla Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen ön araştırma karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, firma hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Alınan kararlar hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ilgili kanunu ihlal ettiği ve yaptırımla karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmiyor.

Kaynak: Haber Merkezi