Alacakaranlık, Demir Ada, Elveda, El Yazmaları Yanmaz, Dürüstlük Adamı ve Kötülük Yok gibi birçok yapımda imzası bulunan ünlü yönetmen Mohommad Rasoulof hakkında şok eden tutuklama kararı verildi. 

Ünlü Yönetmen Tutuklandı! Mal Varlığına El Konuldu!

Çok sevilen filmleriyle hafızalara kazınan yönetmen 2020 Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı'yı kazandı. Rasoulof’a herkesi şok eden tutuklama kararı verildi. Ünlü yönetmen ülkesinde ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçeleriyle 8 yıl hapis ve kırbaç cezasına çarptırıldı.

Mal Varlığına El Konuldu

Ünlü Fenomen Cinsiyet Değiştirmişti! Açıklaması Olay Oldu! Ünlü Fenomen Cinsiyet Değiştirmişti! Açıklaması Olay Oldu!

Berlin Film Festivali’nde gösterdiği büyük başarısı ve ‘There Is No Evil’ adlı filmiyle büyük ses getiren İranlı yönetmenin avukatı konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında, mahkemenin Rasoulof’a belirsiz bir para cezası vererek mal varlığına el koyduğunu söyledi.

Ünlü Yönetmen Tutuklandı! Mal Varlığına El Konuldu!-2

Ülkenin Güvenliğine Karşı Suç İşlediği Söyleniyor

 İran politik sinemasının ünlü yönetmenlerinden Muhammed Rasoulof’a İran hükümeti tarafından "Ülkenin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla gizli anlaşma örnekleri" olduğu söylendi.

Filmini Engelleme Girişimi Olduğu Öne Sürülüyor

Bu kararın temelinde ise ünlü yönetmenin filminin engellenmesinin yattığı öne sürülüyor. 
İddia’ya göre 14 Mayıs'ta başlayacak 77. Cannes Film Festivali öncesi alınan bu karar ünlü yönetmenin yeni filmi olan Kutsal İncir Tohumu'nun festivalden tamamen çıkarma girişimi olarak görülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi