Sosyal medya üzerinden Kayseri'de oluşabilecek depremlerden bahseden Deprem Uzmanı Serkan İçelli, büyük deprem üretecek fay olmadığını belirtti.

Erciyes fayı hakkında açıklamalarda bulunan Serkan İçelli, 'Erciyes Dağı'nın başlangıcı ile bitişi arasındaki kot farkı 3280 metre 40 km genişliğinde bir dağ. Erciyes fayı parça parça kırıklı bir faya sahip. Endişe etmeye gerek yok ancak sönmüş Volkan diyemiyoruz. Erciyes fayı 40 km fay zonu var parça parça burada 5 ve 5.5 şiddetinde depremler her zaman olabilir' dedi.

Fay Hattı Kayseri

Deprem Uzmanı Serkan İçelli, 'Deliler fayının Bünyan segmenti var. Biraz daha tehlikelidir. Ecemiş fayının Yahyalı segmenti var. Bunlar tabiki biraz daha tehlikeli 6 ve 6.5 şiddetinde depremler olabilir. Ama Kayseri'nin 5-6 arası depremlere hazır olması gerekiyor. Her zaman söylüyorum bugün deprem olacakmış gibi önleminizi alın. Hiç deprem olmayacakmış gibi hayatımıza devam etmek zorundayız. Kayseri çevre illerde olan depremlerden etkilenen bir şehir' şeklinde konuştu.

Fay Hattı Kayseri2

Kayserili Dev Firma Konkordato İlan Etti! Kayserili Dev Firma Konkordato İlan Etti!

Son olarak Kayseri halkına seslenenen ve yıkıcı depremlerin olmayacağını ifade eden Serkan İçelli, 'Ama Kayseri'yi sarsacak depremlere hazırlıklı olmak gerekir. Kayseri'nin güneyinde ve kuzeyinde olan fayların daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Burada oluşabilecek depremlerde Kayseri'yi sarsabilir" sözlerini tamamladı.

Kaynak: ÖZEL HABER