İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Dr. Esra Karakaş; diyabet hastalarının Ramazan ayında dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verdi. Diyabet hastalarının mutlaka doktor kontrolünde oruç tutmalarını söyleyen Karakaş, "Ramazan ayında bizim için en önemli hasta grubu diyabet hastaları.

Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin

Sadece basit ilaçlarla şeker hastalığı kontrol altında olan hastalar da öncelikle mutlaka hekimlerine danışarak oruç tutabilir. Hatta orucun şeker hastalarına bazı faydaları olduğu gösterilmiş. Ama yine de bu takip eden hekimin kararında olması gereken bir durum" dedi.

Diyabett

İftarda Çorba ve Salata Tüketin

İftarda ve sahurda hafif besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini belirten Karakaş, özellikle diyabet hastalarında iftarda ve sahurda beslenmesinin çok önemli olduğunu, uzun süre açlığın arkasından ağır gıdalarla iftarın açılmasının doğru olmadığına değinen Dr. Esra Karakaş; çorba ve salata gibi hafif gıdalarla iftarın açılmasını önerdi.

 Hekim tarafından oruç tutmak için onay almış şeker hastalarının sürekli takipte olması gerektiğini vurgulayan Karakaş, sözlerine şöyle devam etti: "Gün içerisinde şeker düşmesi açısından hekim tarafından onay alınan hastalarda ise sık sık şekerin parmak ucundan evde takip öneriliyor.

Şeker düşmesi belirtileri olması durumunda orucun hemen sonlandırılması öneriyoruz. Şeker düşmesi belirtileri olduğunda orucun sonlandırılması için de mutlaka şekerli gıdaların hazır bulunması gerekiyor. Ramazan ayı boyunca bunlara dikkat edilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek