Devamsızlıkta %30 'a yakın azalma

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Yeni eğitim sisemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak açıklama yaptı. Tekin, Bir yılın sonunda devamsızlıkta çok ciddi mesafe katettiklerini belirterek, devamsızlık oranlarında yüzde 30'a yakın azalma olduğunu belirtti. Tekin, Türkçe derslerinde öğrencilerin daha fazla kelime kullanarak kendilerini ifade edebilmeleri ve daha iyi anlatımlar yapmaları için önlemler aldıklarını söyleyerek, öğrencilerin başlangıçta bu karara tepki gösterdiklerini, ancak yıl sonunda okulları ziyaret ettiğinde "iyi ki yaptınız" şeklinde geri dönüşler olduğunu aktardı. 

Bakan Tekin, Türkçe becerilerinin ölçüleceği uluslararası bir sınavın olmadığını ve bu konuda uluslararası onay aldıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu sınavı gerçekleştirebilecek duruma geldiklerini ifade etti. 

Öğrenci

'Devamsızlıkta esneklik yok'

Devamsızlıkla ilgili bir esnekliğin olup olmayacağına ilişkin açıklama yapan Tekin, "Esneklik yapacağımız bir şey yok. Zaten yıl içerisinde öğrenci arkadaşlarımıza özürlü ve özürsüz olarak bir devamsızlık tanımı yaptık dedi. Çocukların okul dışında başka ortamlarda vakit geçirmelerini doğru bulmadığını aktaran Tekin, bu konuda kararlı olacaklarının altını çizdi.

'Hiç kimse torpil yapamayacak'

Milli Eğitim Bakanlığına atanacak 20 bin öğretmen için uygulanacak mülakat sürecine ilişkin de açıklamalarda bulunan Tekin, mülakat sürecinin objektif, şeffaf, adil ve güvenilir olması için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. "Hiç kimse torpil yapamayacak," diyen Tekin, sürecin elektronik ortamda takip edileceğini ifade etti.

 Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile kurulması planlanan Milli Eğitim Akademisi hakkında da bilgi vererek, Bu akademinin sadece öğretmen adayları için değil, mevcut öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri için de önemli olacağını ifade etti. Akademinin ayrıca diğer kamu kurumları ve özel kurumlara da eğitim verebilecek bir altyapıya sahip olduğunu belirtti. Eğitim fakülteleriyle yakın işbirliği içinde olacaklarını ve eğitimi birlikte yürüteceklerini belirtti.

Eğitim.

26 ders kitabının yazım süreci devam ediyor

Tekin, yeni müfredatla ilgili olarak, programı değişen 26 dersin kitap yazım sürecinin devam ettiğini ve eylül ayı itibarıyla bütün kitapların hazır olacağını ifade etii.Ayrıca, öğretmenlerin mesleki çalışma programlarının başlayacağını ve bu süreçte değişen müfredatla ilgili bilgilendirileceklerini söyledi.

Bütün öğretmenlerin yarından itibaren mesleki çalışma programlarının başlayacağını hatırlatan Tekin, "Burada da bütün öğretmenlerimize değişen müfredatla ilgili genel bir bilgilendirme ayrıca yapacağız ama 720 bin öğretmen önümüzdeki yıl yeni müfredata göre ders okutacak, öğretmenlik yapacak arkadaşlarımız da yeni müfredatla ilgili olarak bir eğitim süreci alacaklar" dedi.

Tarih dersleri değişiyor mu?

Daha önceki açıklmasında tarih derslerinde Cumhuriyet ile Osmanlı arasındaki köprüyü oluşturmaya çalıştıklarını açıklayan Tekin,  "Dünyada hemen hemen çok az sayıda millete nasip olmuş binlerce yıllık devlet geleneğine sahip bir topluluğuz. Türk milletinin böyle bir yapısı var. Niye biz bunu bir noktada kopartıp bütün bu geçmişi inkar ederek bu zenginliğimizden vazgeçelim?" değerlendirmesinde bulundu.

'Eğitim fakülteleriyle işbirliği içinde olacağız'

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile kurulması planlanan Milli Eğitim Akademisi hakkında da bilgi verdi. Eğitim fakülteleriyle yakın işbirliği içinde olacaklarını ve eğitimi birlikte yürüteceklerini vurguladı.

Kayseri Milletvekili Öğretmenler İçin Verilen Teklife İtiraz Etti! Kayseri Milletvekili Öğretmenler İçin Verilen Teklife İtiraz Etti!

Lisans eğitimini bitirenlere 600 saate kadar eğitim veren ülkelerin bulunduğuna işaret eden Tekin, "Lisansı bitiren arkadaşımız, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda toplam uygulama eğitimini aldığı saat 90 saat. Milli Eğitim Akademisi, sadece ve sadece öğretmen adayları için değil, aynı zamanda halihazırda bizim öğretmenimiz olan arkadaşlarımızın hizmet içi eğitimlerinin de planlanacağı, organize edileceği bir yer. Burası aynı zamanda Bakanlık bünyesindeki eğitim kurumu yöneticisi olarak çalışan, yani okul müdürü, müdür yardımcısı ve benzeri görevlerde bulunan arkadaşlarımızın eğitileceği yer" dedi.

Editör: Tülay Pala