Türkiye’de bugün gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu tamamlandı. AYT’ye gireceklerin dikkat etmesi kuralları sizler için derledik.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2024 maratonu TYT (Temel Yeterlilik Testi) ile başladı.  8 Haziran Cumartesi günü tamamlanan TYT'de adaylara toplam 120 soru soruldu. YKS’de ilk oturum tamamlanırken, birçok üniversite adayı sınav kurallarını ihlal etti. Sınava geç kalanlar ve sınav kurallarını unutanlar sınava alınmadı. 

YKS’nin ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise yarın (9 Haziran) gerçekleşecek. Sınav için alınabilecek önlemleri ve sınav kurallarını sizin için derledik.

İşte Kurallar,

İlk olarak uyulması gereken kural sınav saati. Saat 10:00'dan önce sınav binasına giriş yapılmadığı takdirde bu saatten sonra sınav binasına giriş yapılamayacak. 

Sınav giriş belgesini sınava girerken yanında bulundurmayanlar sınava alınmayacak. 

Ösym 3

Sınav Belgesinde Yer Alan Önemli Uyarılar Şu Şekilde,

1. Üzerinde fotoğrafınızın bulunduğu bu Sınava Giriş Belgesi yalnızca bu sınav/oturuma giriş için kullanılır; başka hiçbir sınav/oturuma giriş için kullanılamaz. Sınava Giriş Belgesi renkli veya siyah-beyaz olabilir.
2. Sınava Giriş Belgesi'nin üzerinde fotoğrafınızın bulunması zorunludur. Bu belgenin çıktısını yazıcıdan alırken belge üzerinde fotoğrafınızın olmasına dikkat ediniz. Sınava Giriş Belgesi'nde fotoğraf bulunmayan adaylar, kesinlikle sınava alınmayacaklardır. Sınava Giriş Belgesi'nin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır.
3. Sınava Giriş Belgesi ile yukarıda belirtilen geçerli kimlik belgelerinden birisini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan hiçbir aday, mazereti ve sebebi ne olursa olsun, kesinlikle sınava alınmayacaktır. Sınav günü belgelerinizi eksiksiz olarak yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
4. Adayın kimlik belgesinde, sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğrafı bulunmalıdır (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanıyamadığı gibi bir nedenle sınava alınmayabileceğinizi göz önünde bulundurunuz.). Kimlik Belgesi'nde fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaktır. T.C. Nüfus Cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, güncel bir fotoğraf bulunmalı ve T.C. Kimlik Numarası yer almalıdır. Üzerinde soğuk damga veya güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan T.C. Nüfus Cüzdanları ile geçici kimlik belgeleri (T.C. Kimlik Kartı başvuru belgesi) geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir. Kimlik belgesinin aslı yanında olmayan adaylar sınav binasına alınmayacaktır.

Ösym 4
5. Adaylar sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav binası önünde hazır bulunmalıdır. Adaylar sınav binalarına saat 10:00'dan sonra kesinlikle alınmayacaktır. Sınavın başlama saatinden sonra gelen adaylar, sınav binasına alınmayacaktır.
6. Sınava gireceğiniz binayı önceden görünüz ve sınav günü en az 1 saat önce sınav binası önünde hazır bulununuz.
7. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, sınav günü sınav binalarına çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlar, küpe, broş, yüzük (alyans hariç), kolye, bilezik, bileklik, anahtarlık, her türlü araç anahtarı, elektronik/mekanik cihazla ve her türlü takı, metal para vb. eşyalarla gelinmemesi gerekmektedir. Sınav binalarında, başta cep telefonu olmak üzere, kulaklık, kolye, saat, bilezik, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar, her türlü elektronik/mekanik cihaz, anahtarlık, araç anahtarı, metal para ve her türlü takı (alyans hariç) ile sınav binasına kesinlikle girilemeyecektir.
8. Her tür delici ve kesici alet, ateşli silah vb. teçhizatla sınav binasına girilmesi yasaktır. Adayların sınav binasına kesinlikle hiçbir eşya (çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlar, küpe, broş, yüzük (alyans hariç), kolye, bilezik, bileklik, anahtarlık, metal para, her türlü takı vb.) getirmemeleri gerekmektedir. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacaktır. Sınavın yapıldığı binada sınava girecek adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse bulunmayacaktır.

Kayseri'nin O İlçesi Adrenalin Merkezi Oldu! Motorcular Akın Etti! Kayseri'nin O İlçesi Adrenalin Merkezi Oldu! Motorcular Akın Etti!

Ösym2
9. Sınav binasına/alanına girişte, görevliler dâhil üst araması yapılabilecektir.
10. Sınav süresince (sınav başladıktan sonra ilk 110 dakika ve sınavın son 15 dakikası içinde) sınav salonunu terk etmek yasaktır.
11.Sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa salonu terk eden aday bir daha sınav salonuna alınmayacaktır. Sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa sınav salonundan çıkan aday sınavını tamamlamış sayılacaktır. Bu aday sınav süresinin bitimini beklemeden sınav binasını terk etmek zorundadır.
12. Sınav süresince su hariç yiyecek ve içecek tüketmek kesinlikle yasaktır.
13. Sınavın yapıldığı her bir salonda adaylar ve sınav görevlileri ÖSYM tarafından temin edilen sınav gereçlerini (kalem, silgi, kalemtıraş, peçete vb.) kullanacaktır. Adaylar sınav sırasında ÖSYM tarafından temin edilen sınav gereçleri dışında herhangi bir gereç kullanmayacaktır. Adaylar sınav salonuna şeffaf pet şişe içinde su getirebilecektir.
14. Sınavın bitiminde, sınavda kullandığınız sınav gereçlerini ve sınava giriş belgenizi, salon görevlilerine teslim ediniz.

Kaynak: ÖZEL HABER