Serebral palsi hastalığından dolayı yüzde 76 engelli olan bir öğrenci, hastalığından dolayı parmak hareketlerinde kısıtlama olduğu için kalem tutma, yazı yazma gibi motor becerilerini yaşıtlarına göre daha yavaş yapıyordu. Öğrenci, YKS’de bu durumdan olumsuz etkilenmemek için ek süre talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurmuştu.

Ösym 1

Ek süre başvurusu yapan öğrenci Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2022'de yayımlanan yönetmelikte engelli öğrencilere ek süre verilmesinin kararlaştırıldığını, ancak söz konusu uygulamanın 2024-2025 eğitim öğretim yılı başına kadar ertelendiğini bildirmişti. Başvuru yapan öğrenci kararın bu yıl uygulanmasını ve gireceği sınavda ek süreden yararlandırılmasını talep etmişti.

Ösym 3

Başvuruyu inceleyen KDK, 2024-2025 eğitim öğretim yılında yapılacak YKS'de uygulanacak olan sınavda ek süre uygulamasının, başvurucu öğrencinin yıl kaybına uğramaması adına 8-9 Haziran'da yapılacak sınavda da uygulanması adına ÖSYM'ye tavsiyede bulunmuştu.

Ösym 4

Yarım Saat Ek Süre Verilecek

Bunun üzerine ÖSYM 2025'te başlayacak ek süre uygulamasını öne çekti ve bu yıl yapılacak YKS'yle birlikte okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların hepsine 30 dakika ek süre verilmesine karar verdi.

Kayseri'de Gençler Bu Mekanı Bırakmıyor! Her gün Yüzlerce Öğrenci Gidiyor.. Kayseri'de Gençler Bu Mekanı Bırakmıyor! Her gün Yüzlerce Öğrenci Gidiyor..

ÖSYM konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "2024-YKS dahil yükseköğretime geçiş sınavlarında ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verilerek, ilgili tavsiye kararınızda Başkanlığımıza yönelik belirtilen tavsiye uygulamaya alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi