Türkülerde adı geçen Sivas'tan İstanbul'a otobüsle seyahat etmek yaklaşık 14 saat sürerken, aktarmasız Sivas-İstanbul seferi ile seyahat süresi yaklaşık 7 saate düştü.

Yüksek Hızlı Tren İlk Seferini Gerçekleştirdi!

İstanbul Söğütlüçeşme İstasyonu'ndan ilk kez hareket eden aktarmasız Yüksek Hızlı Tren (YHT), saat 16.00'da Sivas'a ulaştı. Tren Sivas'ta davul-zurna ve halaylarla karşılandı.

Burada yapılan törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz'ın yanı sıra Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Adem Yıldırım ve İsmail Erdem, Sivas Milletvekilleri Hakan Aksu ve Rukiye Toy ile çok sayıda vatandaş katıldı.

'İstanbul'dan Sivas'a Göçü Başlattık'

Doğduğu topraklarda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, “Uzakları yakınlaştırmak, hasreti sonlandırmak, bütün erişimi daha kolaylaştırmak adına yapılan bu projeyle bugün burada yaklaşık 400'e yakın yolcumuzla birlikte İstanbul'dan Sivas'a göçü başlattık. Toplamda bugün İstanbul-Sivas arasında 822 yolcumuz seyahat etti. İnşallah bundan sonraki süreçlerde de taleplere göre değişiklikler olacaksa da onları mutlaka yapacağız. Memlekete hizmet etmenin anaya babaya hürmet olduğunun bilinciyle hep birlikte hareket ediyoruz. Emeği olan herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Sivas'a, ülkemize, hayırlı olsun. Böylesine bir medeniyet havzası olan Sivas'ın, sadece Sivaslıların değil başka coğrafyalardaki insanların da akın edip geleceğine inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Yüksek Hızlı Tren İlk Seferini Gerçekleştirdi!

'Seyahati Yaklaşık 7 Saatte Tamamladık'

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Trenin ilk yolcularından olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Gayet konforlu, rahat ve güvenli bir seyahati yaklaşık 7 saatte tamamladık. Hemşerilerimiz bizleri coşkuyla karşıladı. Bütün hemşerilerimi bu güvenli, yüksek teknoloji ürünü olan hızlı tren seyahatini tercih etmelerini öneriyorum. Bu hattı 1 milyonun üzerinde vatandaşımız kullandı. Bu eserin ortaya konulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu yüksek hızlı trenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kayseri-İstanbul 5 Saate Düşüyor! ‘Yüksek Hızlı Tren Hayırlı Olsun’ Kayseri-İstanbul 5 Saate Düşüyor! ‘Yüksek Hızlı Tren Hayırlı Olsun’

'Sivas Tarihi Bir Gün Yaşıyor'

Seferlerin hayırlı olmasını temenni eden Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 "Sivas tarihi bir gün yaşıyor. Geçen yıl Ankara-Sivas yüksek hızlı tren seferleri başlatılarak vatandaşlarımıza büyük bir imkan sunulmuştu. Bugün de bunun devamı olarak İstanbul seferlerimiz başlamış oldu. İstanbul-Sivas arası 7 saate indi" 

Kaynak: Haber Merkezi