Google'ın arama trendlerini ölçümleyen birimi Google Trends tarafından yayımlanan Google Trends Time Capsule açık verilerinin incelenmesiyle oluşturulan bir çalışma yapıldı. Bu araştırma çerçevesinde en popüler yabancı dizi ve filmler listelendi.

Fransız Top Mermisi, Minare Enkazında Kayboldu Fransız Top Mermisi, Minare Enkazında Kayboldu

Listede İki Türk dizisi Yer Aldı

The Simpsons, başarısıyla konuşulan bir yapım olmasının yanı sıra yapılan araştırmada listede 18 kez yer alarak zirvede konumlandı. The Simpsons'ı bir imparatorluk dizisi olan Game of Thrones takip ederken ardından South Park, The Walking Dead ve Family Guy dizileri geldi. Listenin çoğunluğu yabancı dizilerden oluşurken çalışmadaki en çarpıcı verilerden biri de iki Türk dizisinin bu listede yer alması oldu.

Sen Çal Kapımı Ve Yalı Çapkını Listede Yer Aldı

Dijital platformlarda dizilerin gündem olmasıyla başlayan ve popüler hale gelmesiyle devam eden süreçte Türkiye'den iki dizi en çok aranan ve izlenen diziler arasına girmeyi başardı. Bu listede bir yaz dizisi olan Sen Çal Kapımı, 2021'de en çok aranan diziler arasında You Knock on My Door ismiyle yer aldı. Kerem Bürsin ve Hande Erçel gibi popüler oyuncuların başrolünde yer aldığı dizi yayınlandığı dönemlerde de zirveden düşmedi. Öte yandan Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir'in başrol olduğu son zamanların en çok izlenen Türk dizilerinden Yalı Çapkını da 2023'ün en çok aranan ilk 5 dizisi arasında sıralandı.

'Türkiye'nin Eğlence Endüstrisinde Ve Dizi İhracatında Yakaladığı İvmeyi Arttırıyor'

Konuyla ilgili değerlendirmelerini sunan Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, "Çalışmadaki en çarpıcı verilerden biri de iki Türk dizisinin bu listede yer alması oldu. 8 Temmuz 2020'de yayımlanmaya başlayan ve başrollerini Hande Erçel ile Kerem Bürsin'in paylaştığı Sen Çal Kapımı, 2021 en çok aranan diziler listesinde You Knock on My Door ismiyle yer aldı. Öte yandan Çetin Tekindor, Afra Saraçoğlu, Mert Ramazan Demir gibi isimlerin yer aldığı Yalı Çapkını, 2023'ün en çok aranan ilk 5 dizisi arasında sıralandı. Bu dizilerin başarısı, sadece Türkiye'nin eğlence endüstrisinde ve dizi ihracatında yakaladığı ivmeyi vurgulamakla kalmayıp, yabancılar için Türkçe kursu talebini de dünya genelinde artırıyor" ifadelerini kullandı.

Araştırmada ayrıca, en çok aranan film yapımlarına da ışık tutuldu. 1999-2023 yılları arasında en çok aranan filmler içinde Twilight serisi başı çekerken, Twilight'ı Harry Potter filmleri ve Spider-Man filmleri izledi. 2023'te kullanıcıların en çok merak ettiği iki film ise, Oppenheimer ve Barbie oldu.

Kaynak: DHA