10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’ndayız. Hani yılın geri kalanı  göz ardı edilip, oluşan bu açığın 1 hafta içerisinde kapatılmaya çalışıldığı hafta.

Dünya Engelliler Haftasında bir çok etkinlikler, faaliyetler düzenleniyor. Ama engelli vatandaşların istedikleri şeyler tam olarak bu mu? Hepimiz birer engelli adayıyız. Bu yüzden empati duyup bazen sokaklarda, caddelerde dolaşırken bunun bilinciyle düşünüyorum. Bu kaldırımlarda, sokaklarda engelli vatandaşlar nasıl güvenle ve rahatça gidebilecek. Boş bırakılan her yere araç parkedilen bir ortamda nasıl ilerleyecek. Kaldırımın dışında zaten arabaların yoğunluğu varken, engelli vatandaşlarımız nasıl kaygısızca bir yerden bir yere gidebilecek. 

Elbette her şey bu kadar da kötü değil. Son yıllarda engelli vatandaşlar için artan istihdam olanakları güzel bir gelişme. Kayseri’de Büyükşehir Belediyesi  tarafından açılan Engelsiz Yaşam Merkezi de yapılan iyi şeylerden birisi. Yine engelli vatandaşlar için Ösym tarafından ayrıca düzenlenen sınavlar, hayatı onlar için biraz daha kolaylaştırıyor.

Sporda da imkan sağlandığı zaman başarılar elde edebilecek bir çok engelli vatandaşımız da var. Bunlardan yalnızca birisi olan 15 yaşındaki işitme engelli Dudu Gökçe Pumak’ın hikayesi oldukça gurur verici. 
Ailesiyle parkta otururken Yavuz Sayan adındaki tekvando hocası tarafından keşfedilmesi ile Dudu’nun hikayesi başlıyor. Antrenörün spora teşvik etmesiyle büyük başarılara imza atan Dudu Gökçe Pumak, 3 defa Türkiye Şampiyonluğu elde ediyor. Dudu, Uluslarası arenada da ülkemizi temsil ederek bizleri gururlandırıyor.
Kim bilir Dudu gibi nice keşfedilmeyi bekleyen sporcular vardır. 

Engelli vatandaşların, sosyal yaşam alanlarındaki olanakların artması için daha fazla çalışmaların yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Gerekli yönlendirmeler yapıldığı takdirde sporda da ne kadar başarılı olabileceklerini hepimiz artık biliyoruz. Son olarak hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu ve buna göre empati duyup gereken saygıyı ve hassasiyeti göstermemiz gerektiği kanaatindeyim. Engelliler Haftası, hafta olarak kalmasın, 1 yıl boyunca hatırlayalım.