Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, (KCDP) Nisan 2024 yılına ait öldürülen kadınların raporunu yayınladı. Rapora göre, 32 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 13 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

KCDP, nisan ayı raporunu yayınlarken, ‘Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurma mücadelemiz 14 yıldır devam ediyor. Platform olarak, ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. Bakanlıklar ise sistematik şekilde maalesef kadın cinayeti verilerini tutmayıp paylaşmıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz’ dedi.

‘18 Kadının Hangi Bahane İle Öldürüldüğü Tespit Edilemedi’

KCDP, alınan bilgilere göre, ‘Bu ay 32 kadın cinayeti işlenmiş, 13 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Öldürülen 32 kadından 10’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1’i annesinin babasıyla barışmaması bahanesiyle, 1’i kedi beslediği bahanesiyle, 1 kız çocuğu; taş attığı bahanesiyle, 1’i ekonomik bahanelerle öldürüldü. 18’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilemedi’

Nisan ayında öldürülen 32 kadının 19’u evli olduğu erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası, 2’si tanıdığı biri tarafından, 1’i babası, 1’si kardeşi, 1’i oğlu tarafından öldürülmüştür. Bu ay kadınların %59’u evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Kadınlar En Çok Evlerinde Öldürüldü

OSB’ye 150 Milyon TL’lik Yatırım! Ne yapılacak? OSB’ye 150 Milyon TL’lik Yatırım! Ne yapılacak?

Kadınların 18’i evinde, 4’ü sokakta, 2’si kamusal alanda, 1’i arabada, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde, 1’i otelde, 1’i samanlıkta öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların %56’sı  evlerinde öldürüldü. 

Kadınlar En Çok Ateşli Silah İle Öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 18’i ateşli silahlarla, 11’i kesici aletle, 2’si darp edilerek, 1’i boğularak öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %56’sı ateşli silah ile öldürüldü.

İşte Öldürülen İsimler;

Illere Göre Kadın Cinayet

Kadınc 1

Kadın Cinayeti 2

Kaynak: ÖZEL HABER