Davanın İkinci Oturumu Yapıldı

6 Şubatta yaşanan Kahramanmaraş merkezli büyük felakette yıkılan Ezgi Apartmanının bilirkişi tarafından zemin kattaki pastanenin 40 santimetre çapında kolonunun kesildiği tespit edilmişti. Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşmasının ikinci oturumu yapıldı. İkinci oturum 16 saat sürdü.

Deprem2 (1)

Gerginlik Yaşandı

Kahramanmaraş 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşmasının ikinci oturumu yapıldı. Davaya ‘Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 22,5 yıl hapsi istenen Yakup Aktaş, binada ölenlerin yakınları ile taraf avukatları katıldı. Aynı suçtan 22,5 yıl hapsi istenen tutuklu fenni mesul Mehmet Tekin (69) ile 'Olası kastla kasten öldürme ve yaralama' suçundan 876 yıl 6 ay hapsi istenen tutuklu iç mekân tasarımcısı Ertan Danacı (52) duruşmaya tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS sistemiyle katıldı. Duruşma sırasında tarafların yönlendirildiğine dair iddia üzerine zaman zaman avukatlar gerginlik yaşadı.

Navigasyon Faciası: Yanarak Can Verdiler! 4 Ölü Navigasyon Faciası: Yanarak Can Verdiler! 4 Ölü

Kırmızı Bülten Talep Edildi

Binada yaşamını yitirenlerin yakınlarının avukatı olan Rezan Epözdemir ve savcı duruşma esnasında 876 yıl 6’şar ay hapsi istenen pastane işletmecileri firari Sami Kervancıoğlu (58) ve Mustafa Pekel (48) için kırmızı bülten ile arama çıkarılmasını talep etti. Taraf avukatlarının yaptıkları savunmada ölen yakınlarının avukatı “Biz sanıklar Sami Kervancıoğlu'nun ve Mustafa Pekel'in himaye edildiğini, yargıya ve adalete teslim edilmediğini, bu yargılamanın cezasız bırakılabilme ihtimalini öngörüyoruz. Bunun için diyoruz ki; bu sanıkların yurt dışında olma ihtimali kuvvetle muhtemel. Dolayısıyla görüldükleri yerde yakalanıp Türkiye'ye iade edilebilmeleri için haklarında kırmızı bülten çıkarılsın. Adalet Bakanlığı’na yazılsın, onlar da gerekli görürlerse İçişleri Bakanlığı’na yazsın. Bu suç bakımından kırmızı bülten çıkarılmasının hiçbir engel yok” ifadelerini kullandı.,

Mahkeme Ertelendi

Sanıkların avukatı Ersan Şen kırmızı bülten talebine karşı çıktı. Yaptığı savunmada ise “Eğer siz birisi hakkında yurt dışı yakalamalı, Interpol üzerinden yakalama talep edecekseniz o kişinin yurt dışında olduğuna dair en azından belirtileri, somut kaynakları göstermeniz gerekir. Güvence belgesi isteyeceğim, kaçak yargılaması yapabilirsiniz, güvence belgesi verebilirsiniz. Maksat maddi hakikate ulaşmak, adalete ulaşmak değil mi? Maddi hakikati ve adaleti ortaya çıkarmaksa verin güvence belgesini, kaldırın yakalama kararını getirelim. Niye yapmıyorsunuz, ne olacak? Kırmızı bülten çıkarılacak. Amaçları maddi hakikate ve adalete ulaşmak değil ki. Sadece sosyal medya üzerinden, oradan, buradan yüksek baskıyı attırıp bu şekilde kendilerini tatmin etmeye çalışıyorlar. Bu şahısların, Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in yurt dışında olduğuna dair ortaya zerre bir delil koyabilir misiniz?” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, 16 saat süren oturumun ardından, talebi reddedip, duruşmayı erteledi.

Editör: Merve Erol