İlginç Olay: 60 Yıl Sonra Evlendiler! İlginç Olay: 60 Yıl Sonra Evlendiler!

Belçika’da yaşayan 63 yaşındaki gurbetçi Mustafa Öz, aklaşık 3 bin 400 kilometrelik pedal çevirerek 20 gün süren yolculuğun ardından Kayseri’ye bisikletle geldi.

Belçika'nın Anvers şehrinde yaşayan evli ve 5 çocuk babası Mustafa Öz, 2019 yılında bisikletle 3 bin 400 kilometrelik yol katederek memleketi Kayseri'ye geldi. Gurbetçi Öz, bundan 5 yıl sonra yeniden memleketine bisikletle gitme kararı verdi. 5 ay süren hazırlığın ardından Öz, 20 gün önce yola çıktı. Çok sayıda şehri bisikletiyle geçen Öz, 20 günün sonunda memleketi Kayseri'ye 2'nci kez bisikletiyle geldi.

B E L C I K A’ D A N Y O L A C I K A N G U R B E T C I B I N L E R C 49835

Yaşam sürecini anlatan Mustafa Öz, ‘Yurt dışında kaldı. 1968 yılında gitti. Babam bizi aldı, yola çıktı. Yıllardan beri oradayız. İnşaat sektöründe çalışıyoruz. Son 20 yıldan beri bisiklete olan bir tutkum var. Belçika'nın düzenli olarak bisiklet programlarım oldu. Turlara ve Yarışmalara katıldım. Sonrasında Türkiye'ye gelme düşüncem oldu. Ben de 'Tamam, bineyim gideyim' dedim. Ondan sonra nereden gideceğim hakkında bir program ayarladım. Belçika, Lüksemburg, Fransa, İsviçre, İtalya, İtalya'dan gemiyle ve Türkiye'ye geldim’ dedi.

Belcika’dan Yola Cikan Gurbetci Binlerc 49835 (3)

'Avrupa'nın Büyük Bir Çoğunluğunda Bisiklet Yolu Yok'

Belçika'dan Kayseri'ye gelmenin uzun bir yolculuk olduğunu söyleyen Öz, ‘Yaklaşık 5-6 ay hazırlık yaptım. Yolların durumu ve kalacağım yerlerin programı hazırlandım. Bunlar gayet uğraştırıyor. 2019 yılında da gelmiştim. Onda da bir heves uğruna yola çıktım. Yolculuk çok 20 günde geldim. Günde 150-170 kilometre yol kat ettim. Bir hedef belirleyip gideceğim rotalar üzerinde ayarlandım. Halen bisiklet yolları olmayan yerler var. Çünkü ana yolda giderken yan yana gidiyordum. Bir başka sıkıntı ise köpeklerin saldırısıydı’ diye konuştu.

'Seneye, Canım Sağ Olursa Tuna Boyu'na Gideceğim'

Gelecek yıl Tuna Boyu'nu bisikletiyle geçeceğini aktaran Öz, ‘Bisikletseverler kendilerine bir program yapsın. Tek olaylar yola çıkmanlar. Muhakkak bu sporu yapsınlar. Bisiklete tutkum var. 'Ben bunu yapabilir miyim?' diye düşündüm. Ailem bayağı sıkıntı yaptı. 'Bir aksilik olursa ne yaparsın?' Dediler. Ben de 'Otobüse, uçağa, trene biner gelirim' dedim.’

Kaynak: DHA