Atatürk'ün Vals Yaptığı Bina Restore Ediliyor Atatürk'ün Vals Yaptığı Bina Restore Ediliyor

Kayseri’nin 700 yıllık geçmişine tanıklık eden tarihi köşk medrese, zamana karşı direnen sayılı tarihi eserlerden. Melikgazi Belediyesi, tarihi Köşk Medrese’yi restore etmeye karar vermişti. Yetkililer tarafından restorasyonu tamamlanan medrese kapılarını ziyaretçilerine aralamayı bekliyor.

Medrese1

Medresenin çalışmalarını yakından takip eden Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, "700 yılı geçkin bir yaşa sahip olan Köşk Medrese’mizin restorasyonunu tamamladık, peyzaj çalışmalarına başladık. İçinde bulunan türbede Alâeddin Eretna’nın eşi Suli Paşa Hatun, oğlu ve torunu yatıyor. Burası gerçekten önemli bir nokta. Kendisini rahmetle anmamız gerekiyor” dedi.

Medrese

Onların Eserlerine Sahip Çıkacağız

Burayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’müzden kiraladık ve restorasyonunu bitirdik diyen Başkan Palancıoğlu, “Şimdi yeni aldığımız peyzaj bitkileri ile medresemizi yeşillendirilerek gözlere hitap eder hale getireceğiz. Burası bitince Kayseri’ye etkinliklerin, sosyal, kültürel programların yapılacağı yeni bir mekan kazandırmış oluyoruz. Geçmişimizi rahmetle yad ediyoruz. Mekanları cennet olsun. Bu toprakların kapılarını Türklere açan, burada yaşamasını sağlayan tüm geçmişlerimizi, atalarımızı rahmetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Biz de onların eserlerine sahip çıkarak, restore edip yeniden hayata kazandırıyoruz. Ramazan Ayı içerisinde burada birçok etkinliği yapmaya başlayacağız. Hayırlı olsun" diye konuştu.

Kaynak: İHA