Açıldığı günden bu yana herkesin merak konusu olan Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı'nda yer alan fosillerin sergisini Avrupa Birliği-Kayseri İş Forumu 2024 Programı sayesinde kente gelen Avrupa Birliği büyükelçileri de gezdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve 17 büyükelçinin yer aldığı 21 kişilik heyete sergi ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.ü

Müze2

Kayseri OSB Eğitimde Önemli Bir Merkez Olacak! Kayseri OSB Eğitimde Önemli Bir Merkez Olacak!

Başkan Büyükkılıç, dünyanın paleontoloji tarihine Kayseri'den ışık tuttuklarını belirterek, bilim insanlarının “Choerolophodon” diye belirlediği ve “Fillerin Atası” olarak nitelenen 7,5 milyon yıl öncesine ait bozulmamış fosilin, dünyadaki ilk ve tek örnek olduğunun altını çizdi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, müzenin turist ve şehir halkı için büyük bir cazibe merkezi olabileceğini belirterek şunları söyledi: "Fosil uzmanı değilim. Fakat bu kadar eski fosilleri bu kadar iyi durumda görmek, gerçekten çok etkileyici.

 Eminim ki hali hazırda belediyenin üzerinde çalışmakta olduğu müze, ileride gerek turistler için gerekse şehir halkı için çok büyük bir cazibe merkezi olacaktır” şeklinde konuştu.

Müze4

Editör: Ülkü Şimşek