Araç ve ehliyet sahiplerini ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Otoyol ve trafik hız limitinde düzenlemeye gidiliyor. Hız limitlerinde son olarak 1 Temmuz 2022 tarihinde düzenlemeye gidilmiş ve Karayolları Trafik Kanunu'nun  Hız Sınırlarının 50’nci maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir" güncelleme yapılmıştı.

Kötü Haberi Duyurdu! O Tarihten İtibaren Dev Zam Geliyor Kötü Haberi Duyurdu! O Tarihten İtibaren Dev Zam Geliyor

Araç Sahipleri Dikkat! Azami Hız Sınırı Değişiyor! 3

İlgili bakanlık tarafından yapılan hız sınırı güncellemesi ile Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara, Niğde-Mersin-Şanlıurfa ile Çeşme-İzmir-Aydın otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s, Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılmıştı.

Araç Sahipleri Dikkat! Azami Hız Sınırı Değişiyor! 1

Değişikliğe Gidiliyor

Hizmet vermeye başlayan yeni yollarla birlikte İçişleri Bakanlığı hız limitlerinde yeni düzenlemeye gidileceğini duyurdu. Bu kapsamda Türkiye geneli standart bir uygulama yerine yolların kendine göre özel hız limiti belirleyeceği ifade edildi. Şehir içi hız sınırı konusunda da çalışmaların olduğu aktarılırken, bayramdan sonra kesin kararın duyurulması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi