Benzine gelen zamlar sonrasında araç sahipleri zam ve indirimleri yakından takip etti. Benzin, motorin ve LPG fiyatları son zamanlarda araç kullananların korkulu rüyası haline geldi. Akaryakıt fiyatları zamlardan sonra 40 TL'yi aşarken vatandaşlar uzun süredir fiyat artışıyla karşılaşmadı.

1 Mart İtibariyle Başlayacak

Bir Zam Haberi de O Ürüne Geldi! Bir Zam Haberi de O Ürüne Geldi!

En son Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) duyurusu üzerine uluslararası fiyatlardan kaynaklı iki indirimin yapıldığı motorine günler sonra bir indirim daha geliyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre motorine 1 lira 35 kuruş indirim yapılacak. Beklenen indirimin pompaya 1 Mart itibariyle yansıtılacağı söyleniyor. Motorine 1 Mart Cuma 00:00'dan itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 35 kuruşluk indirimle araç sahiplerinin yüzü gülecek.

EPDK Başkanı Açıklamıştı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. 20 Şubat'ta yaptığı açıklamalarda indirimin habercisi oldu.

Yılmaz açıklamalarında, "Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde bir indirim olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Mustafa Yılmaz'ın araç sahiplerine duyurduğu haberden 2 gün sonra benzine 76 kuruş, motorine ise 2 lira 10 kuruş indirim geldi.

Güncel Fiyatlar Ne Kadar?

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre İstanbul'da benzinin litre fiyatı 40,46 TL'den satılıyor. Motorinin litre fiyatı ise 42,04 kuruştan tüketicilere ulaşıyor. Kentte LPG'nin ortalama fiyatı ise 20,90 TL dolayında bulunuyor.

İndirimlere bağlı olarak İstanbul Avrupa'da 42,05 TL olan motorin litre fiyatı indirimin ardından 40,7 TL'ye düşecek. İstanbul Anadolu'da 41,98 TL olan motorin litre fiyatı indirimin ardından 40,63 TL'ye düşecek. Ankara'da 42,82 TL olan motorin litre fiyatı indirim sonrasında 41,47 TL'ye düşecek. İzmir'de 43,04 TL olan motorin litre fiyatı indirim sonrasında 41,69 TL'ye gerileyecek.

Kaynak: Haber Merkezi