Dyt. Berna Ertuğ, bahar yorgunluğunu atlatmak için önerilerde bulundu.

Bahar Mevsimini Kolay Geçirmek İçin Bu Önerileri Yapın:

Az az sık sık beslenin: Düzensiz beslenmek, uzun süre aç kalmak kan şekerinin dengesiz düşmesine ve yükselmesine neden olacağı için bahar yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir.  Kendinizi 3-4 saatten fazla aç bırakmamaya özen gösterin. Tükettiğiniz besin miktarına dikkat edin.

Yaza Formda Girmek İçin Bunları Yapın! Yaza Formda Girmek İçin Bunları Yapın!

Yeterli ve Dengeli Beslenin: Günün en önemli olan öğünü olan kahvaltıyı asla atlamayın. Tek tip beslenmekten kaçının. Beyaz undan yapılmış besinler tüketmek yerine çavdar, kepek ve tam buğdaydan yapılmış besinler tüketmeye çalışın.

Alkol Tüketimine Dikkat Edin: Mevsim geçişlerinde yüksek miktarlarda alkol tüketiminden kaçının. Alkol problemlerinizin daha çok artmasına neden olabilir.

Susamadan Su İçin: Havaların ısınmasıyla birlikte oluşabilecek su kaybını önlemek için bol bol su tüketin. Su içmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Bahar2

Yeterli ve Düzenli C Vitamini Alın: İçerisinde C vitamini bulunan sebze ve meyve tüketimini artırın. Beslenmenize ıspanak, maydonoz, brokoli, yeşil sivri biber gibi sebzeler ve kivi, portakal, kuş burnu, greyfurt gibi meyveler ekleyin.

Kontrollü Kafein Tüketin: Gün içerisinde tüketilen kahve, çay gibi kafein içeren içeçekleri sınırlayın. Yüksek miktarda tüketilen kafeinli içecekler kalp çarpıntısına ve vücudun su kaybetmesine neden olabilir. Kahve ve çay yerine rahatlatıcı bitki çaylarından tüketebilirsiniz.

Fiziksel Aktivitenizi Artırın: Haftanın 3 günü yapılan yürüyüşler, gevşeme, yüzme egzersizleri sizi yorgunluğa karşı korur.

Uyku Düzenine Özen Gösterin: Düzensiz uyku, uykusuzluk daha yorgun hissetmenize neden olur. Günde 6-8 saat uyumaya özen gösterin.

Editör: Ülkü Şimşek