Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir dizi açılış ve tören için İzmir’e gitti. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Kacır, rüzgar enerjisi sektöründe Türkiye’nin gelecek yıllardaki planlarından ve sektörün önde gelen ülkelerinden birisi haline geleceğinden söz etti.

Türkiye’de daha önce gerçekleşmemiş deniz üstü rüzgar enerjisi ile ilgili Denizüstü Rüzgar Ölçüm Projesi kapsamında İzmir’in Küçükada ilçesinde kurulan ölçüm direği ile 1 yıl boyunca kesintisiz veri topladıklarını dile getiren Bakan Kacır, "Sektörün gelişimi için gerekli modellemelerin ve yatırımların yapılmasına katkı sağlıyoruz. Kurduğumuz bu altyapılarla önümüzdeki dönemde rüzgar santrallerinde yerlilik oranımızı yüzde 60'ların çok daha üzerine hep birlikte taşıyacağız” diye konuştu.

Avrupa’nın Lideri Olacağız

Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Develi’de Ne Mesaj Verdi? Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Develi’de Ne Mesaj Verdi?

Bu alanda Avrupa'da en iddialı 5 ülkeden biriyiz. Ama gelişme hızımız gösteriyor ki Türkiye, rüzgar enerjisinde önümüzdeki 10 yıl içerisinde Avrupa'nın lider ülkesi olacak. İzmir de bu liderlik sürecinin Türkiye'de öncü şehri olacak. Avrupa'da önümüzdeki 7 yıl içinde oluşacak yaklaşık 300 gigawatt rüzgar türbini talebinden pay almayı ve yine ülkemizde yeşil dönüşümün ana unsuru olan yenilenebilir enerji yatırımlarında 2035 yılına dek gerçekleşecek 15 gigawatt rüzgar türbini yatırımlarında yerli türbinlerimizin kullanılmasını sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA