Uçak biletleri tavan fiyatı uygulaması, geçtiğimiz ay uygulanmaya başlandı. Serbest piyasa koşullarında oluşturulan bilet fiyatlarının, kontrolsüz bir biçimde artırılması ve vatandaşı zor durumda bırakmaması için hayata geçirilen uygulama için tavan fiyatta güncellemeye gidilecek. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından koordine edilen tavan fiyat uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Abdülkadir Uraloğlu, fiyat güncellemesinden söz ederek; “İç hat direkt uçuşlarda bilet tavan fiyatı, 1 Mayıs-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında bir uçuştaki biletlerin yüzde 80'i için 2 bin lira, bu biletlerin satılması sonucunda kalan yüzde 20'lik kısım için ise 3 bin 250 lira uygulanacaktır. 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren de bir uçuştaki biletlerin yüzde 80'i için 2 bin 500 lira, bu biletlerin satılması sonucunda kalan yüzde 20'lik kısım için 4 bin lira olarak uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.  

Beklenen Olmadı! Bayram İkramiyesi Var Emekli Maaşı Yok! Beklenen Olmadı! Bayram İkramiyesi Var Emekli Maaşı Yok!

Bakan Uraloğlu ayrıca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen hakların yolculara sunulmaması halinde, işlemlerin mevzuata uygun yapılması sağlanarak teknik veya operasyonel nedenli iptallerde, işletmelerin yolculara tazminat ödemesinin sağlandığını belirtti. Belirlenen mevzuatın uygulanmaması halinde Türk Sivil Havacılık Kanunu ile belirlenen üst sınırdan idari para cezası uygulandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: haber merkezi