Ata tohumu konusunda gen bankalarında tohum stokladıklarını ve yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu belirten Bakan Yumaklı, "Biz eğer yurtdışından tohum almazsak batarız.
Hiç bir üretim yapamayız gibi eleştiriler doğru değil çünkü Türkiye tohum üretiminde dünyada ilk 10'da.
Tohumcu ülkeler arasında anılıyor. Ülkemizde üretilen tohumların %97'si bu topraklarda üretiliyor.Bu tohumlar sertifikalı.2023 yılının sonu itibariyle Türkiye, 117 ülkeye bırakın almayı tohum sattı.

Elbette alıyorsunuz ama bugün dünyada hangi ülke birbiriyle ticaretini yapmıyor bu işin.Alırsınız da satarsınız da.Günün sonunda sizin ihracatınızın ithalatınızı karşılama oranı %131.Yani 100 birim aldıysanız 131 birim sattınız anlamına geliyor bu.Siz hiç bir şey almadan bir şey satamazsınız dünyada böyle bir şey yok.

Bu Kez De Yeniden Refah Partisi'nin Başına Geldi! Bu Kez De Yeniden Refah Partisi'nin Başına Geldi!

2022 yılının tohum üretimi sertifikalı tohum üretimimiz 145 bin ton, 2023 yılında 1,3 milyon ton.Bu fark Türk tarımının, Türk üreticisinin geldiği noktayı gösteriyor.Dünyadaki saygın konumunu gösterir. Eğer biz bugün ürettiğimiz tohumun %97'sini bu topraklarda üretiyoruz 117 ülkeye ihracat yapıyoruz. 37 ata tohumumuz var bunları tescilleyip gen bankamıza alıyoruz.Biz bu işlerden sorumlu bakanlık olarak sıfırdan başlayacakmış gibi Gen bankamızda stoklayıp koruyoruz" diye konuştu.

Muhabir: Ali Yalçıntaş