Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken bir itirafta bulundu. Bakanın anlattıklarından sonra herkesi bir endişe sardı. 

Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu vatandaşlarla buluştu Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu vatandaşlarla buluştu

Bakan Abdülkadir Uraloğlu, yapay zekanın son yıllarda çok fazla ilerleme kaydettiğini belirtti. İnsan sesini bire bir taklit edebilecek kadar geliştiğini aktaran Bakan Uraloğlu, başına gelen bir olayı anlattı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı yapay zeka konusuna değinerek olayı şöyle anlattı; “Yapay Zeka konusunda artık herkesin telefonlarının, sesinin taklit edilebildiği bir çağda yaşıyoruz. Gerçekten bu konuda siber güvenlikle beraber almamız gereken daha birçok önlemin olduğunu söyleyebilirim. Bir çok önlemin de alınmış olduğunu yine söyleyebilirim. 

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu'nun telefonu kopyalandı.

Bu anlamda Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı olarak benim telefonumun da taklit edildiği ve benim numaramdan aranıyormuş gibi bir aramayla karşılaştığımızı da söylemek isterim size. Bununla ilgili önlemleri alıyoruz. Her yaşadığımız olay bu önemli bir konu.  Yani burada telefonla veya bir mesajla paylaşımlarımıza gerçekten dikkat etmemiz gerek”ded

Bakanın bu anlattığı olay karşısında bir gazeteci “Size yapılıyorsa bize ne yapmazlar” diye konuştu. Bakan Uraloğlu, bu sözlere gülerek karşılık verdi.
Daha sonra sözlerine devam eden Bakan Abdülkadir Uraloğlu, “Milyonlarca hatta milyarlarca dolar vererek yaptığınız yatırımınız bir tane basit bilgisayarla devre dışı bırakılabiliyor. Sonuçta yazılımdır en pahalısı en kıymetlisi olan. Onun için mutlaka dikkat etmek gerekir. Hani o benim adıma, memleket adına zararlı bir girişim değildi ama gerekli  yaptırımları uyguladık” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: haber merkezi