Temel besin gıdası ürünlere art arda gelen zamlar, vatandaşların alım gücünü düşürüyor. Geçtiğimiz haftalarda ete gelen ikinci zammın ardından bu kez de çiğ süte zam haberi geldi. 

Süt Zam

2024’ün Ocak ayında çiğ inek sütü fiyatı litre başına 13 buçuk TL olarak belirlenmişti. Litre başına 1,15 TL zam yapılarak, yeni fiyatı 14,65 TL'ye yükseldi. Çiğ süt fiyatına gelen zamla beraber peynir ve tereyağı gibi ürünlere de zam gelmesi bekleniyor.

Süt Zam 1

Başkan Gürsoy: Karaborsa Zihniyetine İzin Verilmeyecek! Başkan Gürsoy: Karaborsa Zihniyetine İzin Verilmeyecek!

Konuyla ilgili Ulusal Süt Konseyi (USK) yaptığı açıklamada, “1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %3,6 yağ ve %3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 14,65 TL olarak belirlenmiştir. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderler üreticiye ilave olarak ödenecektir. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 22 Kuruş fark uygulanacaktır. Bundan sonraki süreçte, çiğ süt tavsiye fiyatı maliyetler çerçevesinde yeniden değerlendirilerek piyasa koşullarına göre güncellenebilecektir" ifadeleri kullanıldı. 
 

Kaynak: Haber Merkezi