Adana'da 11 yıl önce Zeynep Söğüt'ün öldürülüp cesedinin bavul içinde dereye atıldığı iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilen Savaş Sanatma (42) ve Ersin Yalçınkaya (48) ile 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Nazlı Tuğlucan'ın (44) kararları, eksik kovuşturma gerekçesiyle Adana Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Cesedi hâlâ bulunamayan Zeynep Söğüt davası yeniden başladı.

Adsız (1200 X 705 Piksel) 2024 07 07T151740.652

Cesedi Bavulla Getirdik!

Sanıkların ifadeleri birbirini suçladı. Savaş Sanatma, Zeynep'i arkadaşı Ersin Yalçınkaya'nın öldürdüğünü iddia ederek, olay anını detaylandırdı. "Zeynep'i boğarak öldürdüm, bu sırada tırnak izlerinden kanadım" diyen Sanatma, cesedi bavula koyup Pozantı'ya götürdüklerini ileri sürdü. Ersin Yalçınkaya ise suçlamayı reddederek, sağlık sorunları yaşadığını ve suçu işleme kapasitesinin olmadığını iddia etti. Nazlı Tuğlucan ise cesedin bavulda olduğunu bilmediğini söyleyip suçsuz olduğunu savundu.

L (1)

Polis ekipleri, Zeynep Söğüt'ün cesedini bulmak için şüphelilerin gösterdiği alanda arama yaptı ancak bavuldan sadece taşlar çıktı. Genişletilen aramalarda insan kemiklerine ait olduğu düşünülen bulgular bulundu, ancak yapılan analizler bu kemiklerin hayvanlara ait olduğunu ortaya koydu.

Sağlık Sorunları Sebebiyle Suç İşleyemem!

Yargılama sürecinde sanıkların ifadeleri değişti. Ersin Yalçınkaya, sağlık sorunları nedeniyle suç işleyemeyeceğini belirtti; Savaş Sanatma ise poliste verdiği ifadenin korkudan kaynaklandığını savundu. Mahkeme, eksik kovuşturma gerekçesiyle verilen cezaları bozdu ve dava yeniden görülmeye başlandı.

Parkta İşlenen Cinayetle İlgili Şok Gelişme! Parkta İşlenen Cinayetle İlgili Şok Gelişme!

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmada tutuklu sanıklar, önceki savunmalarını tekrarladı. Zeynep Söğüt'ün annesi Arbiye Ballı ise sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmada polis memurlarının ifadelerine de başvuruldu. Polis memuru Z.G., Sanatma'nın cesedi bavula koyup atıklarını söylediğini belirtti; E.Z. ise Nazlı Tuğlucan'ın olay anında Ersin Yalçınkaya'nın öldürdüğünü itiraf ettiğini aktardı.

Mahkeme, tanıkların dinlenmesi ve Nazlı Tuğlucan'ın zorla getirilmesi için duruşmayı erteledi.

Kaynak: İHA