KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ülke ve Kayseri gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Büyüksimitci konuşmasında, "İhracat rakamlarına baktığımızda iyileşmeye başladı gibi. Ama geçtiğimiz yılın başında da söyledik, Hazine ve Maliye Bakanımız da söylüyor biraz zorlaşacak. Onun için işadamı dediğin çözüm üretir. Yeni pazarlar ve yeni ürünlere gayret gösterir. Şuanda da bütün sanayicilerimiz hızlıca onu yapmaya çalışıyor. Çok şükür şuan itibariyle büyük bir sıkıntı yok ama yılın ortasında bakan maliye politikalarıyla ilgili bir sıkılaşmadan bahsediyor. Bu sıkılaşmadan herkes nasibini alır eğer hazırlık yapmazsak" diye konuştu.

‘Bu Kısır Döngüyü Kırmamız Lazım’

Bakan Yardımcısına, Kumsmall AVM'de Canlı Müzik Sürprizi Bakan Yardımcısına, Kumsmall AVM'de Canlı Müzik Sürprizi

Suriye uyruklu insanların belli işlere katkısı olabileceğini ancak 'giderlerse batar' anlayışının söz konusu olmadığını söyleyen Başkan Büyüksimitci, "Hiç kimse sayısal konuşmadığı için Suriyeliler giderse burası batacakmış. Öyleyse bugün gitsinler bugün batalım. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Evet, belli şeylere katkıları vardır ama ilk 1000 şirketlerimize baktığımızda 37 şirketimiz var. Bize asıl ciroyu, istihdamı yapan firmalar kayıtlı çalıştırır, bunlarda kayıtsız ve herhangi bir çalışan olmaz. Bunlar sırf siyaseten söylenmiş geliyor bana. Belli işlere katkısı olabilir. Suriyeli veya yabancı çalıştırmakla ilgili devletin bir politikası olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bu çok yanlış anlaşılmaya da müsait. Bu kısır döngüyü kırmamız lazım. Mutlaka bununla ilgili seçimden sonra çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Lüzumsuz, gereksiz insanları buraya getirelim demiyoruz ama çoban ihtiyacı varsa çoban, kaynakçı ihtiyacı varsa kaynakçı gibi özel yetişmiş inanlar diyoruz" ifadelerini kullandı.

‘Özgüven Kazandık’

Sadece hazır ürünleri alıp monte ediyorsanız orta teknoloji grubundasınız ama kendi uçağınızı, İHA'nızı, SİHA'nızı yapıyorsanız yüksek teknolojik ürün yapıyorsunuz demektir diyen Başkan Büyüksimitci, “Türkiye'nin geldiği yer çok şükür kendi imkanlarıyla bu ülkeyi savunmak için her şeyi üretebilecek halde. Bu da çok büyük bir irade ve uzun zaman çabalamakla alakalı. Bu millet dünyanın en asil milleti ve bu milletin yapamayacağı yok. Geçmişte yaptıkları belli, gelecekte de inşallah yapacakları belli. Dolayısıyla bir özgüven kazandık. Özgüveni kazandıkça da teknolojik olarak ne yapabileceğimizi anladık. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin yüksek teknoloji ürün üreten birçok yerde Türkleri görürsünüz. Savunma sanayi anlamında çok iyi yerdeyiz" dedi.

Kaynak: İHA