Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Kuş gribinden (H5N2) kaynaklı ilk ölüm gerçekleştiğini duyurdu. COvi-19'da da başlayıp pandemiye sürüklenen serüven yeniden hatırlandı. Virüsün yayılması durumunda yeniden bir pandeminin olup olmayacağı merak konusu oldu.

İlk olarak 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 virüsü yayılarak tüm dünyayı ele geçirerek milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmuştu. Türkiye’de ilk 11 Mart’ta tespit edilen korona virüs kısa sürede belirti gösterdi ve ilk vefat 15 Mart’ta gerçekleşti. Ani ölümler ve hastalığın belirtileri İnsanların korkulu rüyası haline geldi.  Başta alınan maske – mesafe, uzaktan eğitim, restoran kafelerin kapatılması gibi çeşitli tedbirler virüsün yayılmasını engellemeyince 10 Nisan tarihinde 30 büyükşehirde sokağa çıkma kısıtlamaları başladı. 2021 tarihinde ise aşılama çalışmaları başladı.

Covid-19 pandemi sürecinde psikoloji sağlığı etkilenen insanlar tedavi görmeye başladı. 

Pandemi Virüs

Kuş gribi virüsünden kaynaklı ilk ölümün gerçekleşmesi herkesi korkuttu. DSÖ ilk ölümün Meksika’dan geldiğini açıkladı. DSÖ’den yapılan açıklamada Mexico City'de ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye kaldırılan 59 yaşındaki bir hastanın 24 Nisan'da hayatını kaybettiği belirtilirken, vakanın kuş gribinin A(H5N2) varyantından kaynaklanan laboratuvar ortamında doğrulanmış ilk insan ölümü olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi. 

Kayseri’de Kurban Bayramı’nın İlk Günü Hastanelik Olan Acemi Kasap Bilançosu Belli Oldu Kayseri’de Kurban Bayramı’nın İlk Günü Hastanelik Olan Acemi Kasap Bilançosu Belli Oldu

DSÖ tarafından enfeksiyonun kaynağının belirsiz olduğu belirtilen açıklamada, ‘Bu vakada virüse maruz kalınan kaynak şu anda bilinmemekle birlikte, Meksika'daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsleri rapor edilmiştir’ ifadeleri kullanıldı.
  
Meksika hükümeti Mart ayında yaptığı açıklamada ülkenin batısındaki Michoacan eyaletinde yaşayan bir ailenin bireylerinde A(H5N2) kuş gribine rastladığını duyurmuş, ancak vakaların hayvan çiftlikleri ya da insan sağlığı üzerinde risk oluşturmadığı kaydedilmişti.

Peki, Yeniden Pandemi Olacak Mı?

Covid-19 gibi bir pandemiden çıkmış olan insanlar aynı kaderi yeniden yaşamak istemiyor. Henüz virüsün yayılması ile ilgili bir bilgi belirtilmedi. Fakat, Uluslararası Sağlık Tüzüğü'ne göre, yeni bir tür olan A(H5N2) virüsünün neden olduğu insan enfeksiyonunun, halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeli olduğu vurgulanan açıklamada, ‘Mevcut bilgilere dayanarak DSÖ, bu virüsün genel nüfusa yönelik mevcut riskini 'düşük' olarak değerlendiriyor’ denildi.

Kaynak: ÖZEL HABER