İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümünün ardından İran’daki kadınlar kutlama yapmaya başladı. Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan bir sosyal medya kullanıcısı ‘eden bulur’ paylaşımında bulundu. 

Helikopter kazasında hayatını kaybeden, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölüm haberi İran’ın bazı bölgelerinde havai fişekler ile kutlandı. İran’da uyguladığı katı kurallar ile inandığı dinin gerekçelerini uyguladığını düşünen ve kadınların özgürlüğünü kısıtladığı öne sürülen Reisi’nin ölümü birçok kadın tarafından sevinçle karşılandı.

Ibrahim Reisi .

‘Kapalı Olmadığı İçin Öldürülen Kadınların Ahı Var’

Türkiye’de de Reisi’nin ölümü ile ilgili paylaşımda bulunan bir sosyal medya hesabı, duygularını şöyle dile getirdi, ‘İran'da, Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü sonrasında pek çok kadın kutlama yaptı. Ahlak polisleri tarafından darp edilen kızların, başörtüsü yeterince kapalı olmadığı için öldürülen kadınların ahı var, idam ettirdiği, hapislerde ömrünü çaldığı yüzlerce gencin ahı var. Eden bulur.’

Kayseri’ye Akın Akın Geliyorlar! Kayseri’ye Akın Akın Geliyorlar!

Mahsa Amini.

Bu paylaşım, İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin örtünme kurallarına uymadığı için önce gözaltına alındığı sonra öldürüldüğü davayı akıllara getirdi. Reisi’nin ölümünden sonra, sosyal medya platformlarında Mahsa Amini anıldı.
 

Kaynak: ÖZEL HABER