Enfeksiyon hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan, HIV'in önüne geçebilmek ve AIDS'ten korunmak için riskli cinsel temastan, korumasız cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini, cinsel ilişkilerde kondom kullanmaya özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

AIDS hastalığının genellikle korunmasız cinsel ilişkilerden bulaştığına dikkat çeken Turhan şunları söyledi: " Erkekten kadına ya da kadından erkeğe bulaşabilen ve cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı etkeni durumundadır. Ancak riskli cinsel temaslar tek bulaşıcı yol değildir.

Bazen hijyenik olmayan, dezenfeksiyon kurallarına uyulmayan diş çekimleri sonrasında da diş tedavileri sonrasında da bu hastalığa da maruz kalınabilmektedir. Steril olmayan enjektörlerin paylaşılması sonrasında gençler arasında HIV enfeksiyonunun ortaya çıkabilmektedir" dedi.

Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin

Hıv

Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

HIV vakalarının hemen hemen hepsinde yüksek ateş görüldüğünü belirten Turhan, " Bu dönemde vakaların hemen tamamında ateşe rastlanabilmekte, 4'te 3'ünde lenfadenopati denilen lenf bezlerinde büyüme görülebilmektedir. Bir üst solunum yolu enfeksiyonunu andıran tarzda faranjit tablosu, cilt döküntüleri, kas ve yağ eklem ağrıları yaklaşık vakaların yarısında görülebilmektedir.

Gece terlemesi, üşüme, titreme, ağızda yaralar da HIV belirtisi olabilir. Bunun yanında vakaların 4'te 1'inde baş ağrısı ve bulantı kusma gibi birtakım nonspesifik belirti ve bulgular ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastaların kendinde yakın geçmişlerinde riskli bir cinsel temas öyküsü ve benzeri bir risk faktörü bulunması durumunda en yakın enfeksiyon hastalıkları polikliniklerine başvurmaları halinde hastalıklarının teşhis ve tedavileri mümkündür" diye konuştu.

Editör: Ülkü Şimşek