Son Yıllarda Ayak Bileğine Yönelik Şikayetlerin Görülme Sıklığında Artış Yaşanıyor

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 geride kalırken, ülkemizde bazı hastalıkların görülme sıklığı daha da arttı. Bu hastalıklardan biride ayak bileğindeki kıkırdak sorunları çıkmaya başladı.

Bağırsaklarınızın Düzenli Çalışmadığının 4 Belirtisi! Bağırsaklarınızın Düzenli Çalışmadığının 4 Belirtisi!

 Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tahir Öğüt, son yıllarda ayak bileğine yönelik şikayetlerin arttığını belirterek, "Son yıllarda ayak bileğine yönelik şikayetlerin görülme sıklığında artış yaşanıyor. Bunda büyük ölçüde pandemi döneminde hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle alınan kiloların da etkisi var. Ayak bileğinde kıkırdak sorunları artık sadece ileri yaşta değil, genç hastalarımızda da karşımıza çıkıyor. Sorun ötelendiğinde ise tedavisi çok güç bir hal alabiliyor"dedi.

Pandemi Bilek

Bu Şikayetlerde Artış Görülüyor

Her eklem gibi ayak bileğininde kıkırdaklarla kaplı olduğunu söyleyen Dr. Tahir Öğüt, "Son dönemde sıklıkla ayak bileğinde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı gibi şikayetler nedeniyle başvurularda artış yaşanıyor" diye konuştu.

Tedavide Bu Yöntem Altın Standart

Hastalığın tedavi süreci hakkında bilgiler veren Öğüt, "Kıkırdak sorunlarında tedavi; hastanın şikayetleri, şikayetlerin başlangıç süresi ve lezyonun büyüklüğü gibi faktörler ışığında planlanır.

Pandemi Bilek Hastalığı

Eklemin kısıtlı bir alanını ilgilendiren bu yaralanmaların cerrahisinde sıklıkla artroskopik yöntemler tercih edilmektedir. Lezyonun büyüklüğüne göre hasarlı alanı sadece temizlemek yeterli gelebildiği gibi, büyük ve derin lezyonlarda artroskopik olarak temizleme sonrası oluşan boşluğun doldurulup özel bir kapatıcı malzeme ile kapatılması tercih edilebilir" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek