Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Songül Özer, sıtmanın etkin bir tedavisinin olduğunu fakat geç kalınması  durumunda ölümcül olabileceğini söyledi. Sıtmanın belirtileri hakkında bilgi veren Özer, " Paraziti alan kişide meydana gelen ilk belirtiler baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, karın ağrısı, karın krampları ve kas ve eklem ağrısıdır" dedi.

Sıtma2

Hastalığın ilerleme aşamalarını hakkında da bilgiler veren Dr. Özer," Tipik olmayan belirtilere daha sonra yüksek ateş, üşüme, titreme, terleme, iştahsızlık, kusma ve giderek artan halsizlik eklenir. Hastalık bu aşamada fark edilir ve tedavisine başlanırsa, ilerlemez ve kötüye gidiş olmaz.

 Ama fark edilmezse ve tedavi başlanmazsa vücuttaki kan parazitleri çoğalmaya devam eder. Hastalık günler hatta saatler içerisinde şiddetli sıtmaya dönüşebilir. Şiddetli sıtmada genellikle koma (serebral sıtma), metabolik asidoz, ağır anemi, hipoglisemi, akut böbrek yetmezliği, akciğer ödemi bulgularından biri veya daha fazlası gelişebilir. Şiddetli sıtma tedavi edilmezse hastaların büyük çoğunluğu kaybedilir" diye konuştu.

Horlamak Kaderiniz Olmasın! Çaresi Bulundu Horlamak Kaderiniz Olmasın! Çaresi Bulundu

Editör: Ülkü Şimşek