Kayseri'de ürküten tabloyu meclis gündemine taşıyan Ataş, "Kayseri'de protesto edilen senet sayısı 1.139 adete ulaşmış, protesto senet tutarı 140 milyon liraya dayanmıştır" şeklinde konuştu.

Kayseri'nin bir zamanlar ticaret ve sanayi şehri olduğu belirten Ataş, karşılıksız çek ve protesto senetlerinin iş dünyasını tehdit ettiğini kaydetti. Milletvekili Ataş, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, çek ve senetlere ilişkin Mart 2024 verilerine yer verdi.

Açıkladığı verilere göre Kayseri'de karşılıksız çek ve protesto senet sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Ataş, şunları söyledi; "2024 yılı Ocak-Mart dönemlerinde Kayseri'de protesto edilen senet sayısı 1.139 adete ulaşmış, protesto senet tutarı 140 milyon liraya dayanmıştır.

İki Cumhurbaşkanı Bodrum'da Bayramlaştı! İki Cumhurbaşkanı Bodrum'da Bayramlaştı!

 Aynı dönemde, karşılıksız çek sayısı yüzde 4,2 artarak 527’ye ulaşmış, karşılıksız çek tutarı ise tam yüzde 76,5 artarak 200 milyon liraya dayanmıştır. Bu nedenle, çok geç olmadan, şehrimizin sanayi ve ticaret sektörlerine mahrum bırakıldığı destek ve teşvikler bir an önce verilmeli, iş adamlarının krediye ulaşmaları kolaylaştırılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek